A minden ágazatban eluralkodó létszámhiány óriási nehézségeket okoz az állampolgároknak és a közszolgálatban dolgozóknak. A helyettesítések miatt növekszik a munkaidő, a munkateher. Mindezek miatt azonnali általános közszolgálati keresetnövelés kell - mondta a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) és a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) közös sajtótájékoztatóján Boros Péterné, a SZEF alelnöke, az MKKSZ elnöke az MTI híre szerint.

A Belügyminisztérium adatbázisa szerint kedden a humán közszolgálatban 5485 állásajánlat van, viszont a jelentkezők nem tolonganak. A közszférában alacsonyak a keresetek, nagy a leterheltség - mondta Boros Péterné, aki szerint a közszférában kiemelten fontos lenne a családbarát munkahelyek megteremtése, ugyanis az állások 80 százalékát nők töltik be.

A humán közszolgáltatásban csak akkor áll meg az elvándorlás és lesz szakképzett jelentkező, ha megfelelő lesz a kereseti lehetőség, nagyobb lesz az erkölcsi megbecsülés és a kiszámíthatóság.

Közös megoldást kell keresni a húszféle közszolgálati bérrendszer közös rendezőelvének megteremtésére, a közszolgálat stabil és hosszú távú finanszírozására és a közszolgálati foglalkozások presztízsének megerősítésére. Nemcsak a tíz éve rendezetlen helyzetű 160 ezer dolgozó keresetét kell végre emelni, hanem a teljes közszolgálat kereseti rendszerét új alapra kell helyezni - mondta Boros Péterné.

Azt kívánják elérni, hogy a közszolgálati bérek kiindulópontját minden ágazatban a minimálbér jelentse és minden közszolgálati bértarifa meghatározó tétele a szakmunkás bérminimum legyen. Továbbá javaslatuk szerint a közszolgálatra érvényes módon meg kell teremteni a diplomás bérminimum intézményét is.

Arra van szükség, hogy a keresetek garantálják a kiegyensúlyozott közszolgálati feladatellátás személyi feltételeit, az állampolgárok megelégedettségét és a gazdaság versenyképességét - jelentette ki Boros Péterné.

A parlamentnek benyújtandó jövő évi költségvetési tervezetben nem látták "a közszféra dolgozói számára megnyugtató keresetnövelési garanciákat".

Földiák András, a SZEF elnöke közölte: a közszolgálat katasztrofális helyzetben van, ma már nem tudja minden szempontból megfelelően ellátni a feladatát. A két legfontosabb problémaként a minősíthetetlenül alacsony bérszínvonalat és az ágazati bérrendezések "szétziláltságát" jelölte meg.

Mindezek miatt a SZEF és az MKKSZ kezdeményezi a közszolgálati jogállások kinevezési, képzési, minősítési és javadalmazási szabályainak egységes elvű rendezését - tudósított az MTI.