Business Talks '24

Üzleti konferencia

Ne maradjon le az év
üzleti konferenciájáról!

Szerezze be
jegyét most.

Bár a magyar autópiacon nincs olyan piaci probléma, amely versenyfelügyeleti eljáráson keresztül megoldható lenne, számos olyan versenyviszonyokat érintő kedvezőtlen piaci tényező akad, amelyeken érdemes lenne változtatni - derül ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) terjedelmes autópiaci elemzéséből.

Áfaprobléma

Gondot jelent a teljes autópiac számára például a magas, 27 százalékos áfakulcs. Részben azért, mert a céges vásárlásoknál előfordul, hogy az új autót külföldön regisztrálják, a magyarországi cég pedig bérleti megállapodáson alapuló operatív lízinggel - tartós bérlettel - használja azt. Ezt a gyakorlatot erősíti a magas áfa.

Leegyszerűsítve a magyarországi magas áfakulcs az adókerülés, a fekete- és szürkegazdaság irányába tereli a piaci  szereplőket. A drágább új autók vásárlóinak pedig jobban megéri a környező országokban megvásárolni az új autókat, és egy külföldi cégen keresztül visszalízingelni azokat.

Mi lehetne tenni?

A Gazdasági Versenyhivatal elemzése több javaslatot is megfogalmaz, amelyek segítségével kedvező irányba változhatna a magyar autópiac, beleértve az kereskedők, márkaszervizek, független szervizek és az autóbiztosítások szegmensét. A fontosabb javaslatok között szerepel:

  • Érdemes lenne csökkenteni az új autókra vonatkozó forgalomba helyezési költségeit (regisztrációs adó, illeték stb.), emellett mérsékelni lehetne az üzemben tartási kiadásokat.
  • A környezetvédelmi besorolás szerinti megkülönböztetés (differenciálás) az új és környezetbarátabb autók vásárlását ösztönözné.
  • A régebbi autók fiatalabbra, azaz korszerűbbre cserélését segítené elő a fiatalabb autók behozatalát költségessé tevő többletterhek (különösen a regisztrációsadó-szabályozás) újragondolása. Ez a lépés hozzájárulhatna a magyar autópark elöregedésének megállításához.
  • A GVH-s szakértők szerint a drága eredetiségvizsgálati rendszert is módosítani lehetne olyan irányba, ami díjcsökkentést hozna.
  • Az elemzés szerint az autóbiztosítási díjak (kötelező felelősségbiztosítás és casco) emelkedett az utóbbi időszakban. Erről a GVH tájékoztatta a nemzetgazdasági tárcát, egyben azt javasolják a GVH-s szakemberek, hogy érdemes lenne a kötelező esetében visszahozni a kampányidőszakot. A kampányidőszak visszavezetése nagyobb átláthatóságot biztosíthat a fogyasztók számára, az által várhatóan növelné a fogyasztók éberségét. A koncentrált váltási időszak hozzájárulhat a verseny élénküléséhez és a biztosítási díjak csökkenéséhez.

A kereskedőkről, forgalmazókról, márka- és független szervizek piacáról és az autóbiztosításokkal bővebben foglalkozó teljes, 60 oldalas GVH-elemzést itt olvashatja el.