A versenyhatóság megállapította, hogy a műköröm-építéshez és díszítéshez szükséges termékeket értékesítő Jacobs-csoport (amely Jákob Zoltán, az egyik leggazdagabb magyar üzletember vállalkozása) jogsértő kikötéseket alkalmazott a szalonok ellátását végző forgalmazókkal kötött szerződéseiben, így korlátozta a versenyt a magyarországi piacon - írja a GVH közleményében.

A vállalatcsoport értékesítést végző cégei 2010-től megkövetelték a forgalmazóktól, hogy itthon az általuk meghatározott, egységes áron értékesítsenek tovább a műkörmös szalonoknak, a külföldi partnereknek pedig előírták, hogy áraik magasabbak legyenek, mint a magyar árszínvonal. A műkörmösök így drágábban juthattak hozzá a csoport által értékesített Crystal Nails, BrillBird és MarilyNails termékekhez, amely ezáltal a fogyasztói árakat is befolyásolhatta.

A cégcsoport emellett 2009-től területi korlátozásokat is alkalmazott mind a belföldi, mind a külföldi forgalmazói megállapodásaiban: a jogszabályi kivételeken túlmenően is megtiltotta partnereinek, hogy a szerződéseikben meghatározott területen kívülre értékesítsenek, amely a piacok felosztását eredményezte - ismertette az ügyet a GVH.

A cégcsoport elismerte a jogsértést

A vállalatcsoport a versenyhatósági eljárás során kiemelkedő együttműködést tanúsított: úgynevezett egyezségi eljárás keretében elismerte a jogsértést és lemondott a döntéssel szembeni jogorvoslati jogáról, valamint olyan önkéntes vállalásokat tett a versenykorlátozás megszüntetése és hatásainak ellensúlyozása érdekében, amelyek közvetlenül szolgálják a fogyasztók érdekeit is.

Kupont és ajándékot kapnak a műkörmösök

A kötelezettségvállalások sorában hangsúlyos a szalonok felé vállalt jóvátétel: az elkövetkezendő hónapokban a pandémia miatt bevezetett korlátozó intézkedések feloldásával a műkörmös szakemberek 22 ezer kupon beváltására kapnak lehetőséget összesen 110 millió forint értékben, amelyekkel árengedményben részesülhetnek a cégeknél vagy forgalmazóiknál történő vásárlásaikból.

A cégcsoport emellett 12 ezer fertőtlenítő folyadékot és 48 ezer szájmaszkot ajándékoz a szalonoknak, közel 30 millió forint értékben. A versenyhatóság mindezek figyelembevételével, jelentős csökkentést követően 46 millió forint bírságot szabott ki a jogsértésért.

Árversenyben bízik a GVH, és abban, hogy a nőknek is jó lesz

A csoportnak ugyanakkor a bírságcsökkentés feltételeként igazolnia kell vállalásainak megfelelő végrehajtását, köztük a jogsértőnek bizonyult, belföldi és külföldi forgalmazókkal kötött szerződéseinek módosítását, a jogellenes kikötések törlését.

A magyar versenyhatóság beavatkozása az EU több tagállamában is felszámolja a versenykorlátozást, ugyanakkor a jelentős bírságcsökkentés a világjárvány idején különösen hozzá tud járulni a munkahelyek megtartásához. Emellett - az érintett termékek forgalmazói árversenyének megnyílásával, illetve a nekik járó kompenzációs lehetőséggel - a szalonok, műkörmösök jó esélyt kapnak arra is, hogy csökkenthessék fogyasztói áraikat és a magyar nők olcsóbban jussanak hozzá a szolgáltatáshoz - véli a GVH.