Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
Húsz évvel az építkezés kezdete után gazdát cserélt a Lónyay-Hatvany palota. A budai Vár lankáján pazar panorámával rendelkező egykori miniszterelnöki rezidenciát - amelyet porig bombáztak a II. Világháborúban - egy magyar vállalkozó építette újjá, de befejezni a válság miatt már nem tudta. A 2008 előtt 5 milliárd forintra értékelt szerkezetkész villa iránt több külföldi milliárdos is érdeklődött, de Bognár Botond olyan befektetőt várt, aki az eredeti, közösségi célnak megfelelő funkciót szánna az épületnek.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden oszlatta el a homályt: a jegybank 11,2 millió euróért - jelenlegi árfolyamon több mint 3,4 milliárd forintért - vásárolta meg az ingatlant a Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány (PADA) a Budapanoráma Kft.-től. A Céginfo.hu adatai szerint a cég tulajdonosa Bognár Botond, akinek üzletrészén a Sberbank Magyarország Zrt.-nek (a bank tulajdonosa előtt a hitelező a Magyar Volksbank Zrt. volt) zálogjoga vagy bejegyezve.
Az MNB-alapítvány tulajdonába került továbbá a szintén a Várban található régi budai városháza műemléképülete is, amelyet az MNB versenytárgyalás keretében 1,85 milliárd forintért vásárolt meg a Magyar Tudományos Akadémiától (MTA). Az ingatlanokban oktatási és rendezvényközpontot, valamint angol nyelvű doktori iskolát alakítanak ki.
Az eredetileg Ybl Miklós tervei szerint épült és a II. világháborúban elpusztult volt Lónyay-villa helyén az eredeti tervek alapján fogja rehabilitálni a műemlék épületet az alapítvány.
A 4000 négyzetméteres Ybl-épülethez egy csodás pesti panorámát nyújtó 700 négyzetméteres terasz is tartozik. Az épület öt különböző atmoszférát megjelenítő öt szintből és egy teraszból áll. A legfelső, akár művészeti galériaként is hasznosítható emelet 180 fokos panoráma-élményt kínál, az első szinten elhelyezkedő szalon pedig akár 150 fős események befogadására is alkalmas. Az első szinten a beruházást megelőző ásatások eredményeként a Budapesti Történeti Múzeum munkatársai által feltárt 16. századi török kori bástya maradványai találhatóak.
A Villa Budapestnek is hívott épület az újjáépítésének során művészeti, kulturális és gasztronómiai események befogadására alkalmas épületnek tervezték. A jelenleg kívül befejezett, belül szerkezetkész épület az UNESCO által is védett világörökség részét képezi.
tever kneif, 2014.12.09 18:51
Az ingatlanok megvásárlása a közvagyont, illetőleg a nemzeti célokat szolgáló közösségi vagyont is gyarapítja.