Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia.
Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
Csináljon pénzt a lakáshitelből!
Annak a fiatalnak, aki már rendelkezik néhány millió forint megtakarítással, és azon töri a fejét, hogy hitelt felvéve immár saját lakásba költözzön, érdemes lehet megfontolnia egy másik lehetőséget is. A szakember szerint jobban járhat, ha első körben egy könnyen kiadható lakást vásárol, és mellette bevállalja, hogy egy olcsóbb lakást bérel.
Már ötmillió forintos megtakarításnál el lehet gondolkodni azon, hogy ingatlanpiaci befektetéssel fialtassuk pénzünket - véli Bartucz Tamás, az Ingatlanbank franchise igazgatója. A szakember szerint a fenti összegből és persze hitelből megvásárolt lakás bérbeadásával gazdálkodva jó hozamú megtakarítást lehet megvalósítani. Mint minden üzleti döntés, természetesen ez sem kockázat nélküli. (A példaszámítás cikkünk végén található.)
A kiadásra vásárolt ingatlanok esetében tíz évvel ezelőtt még akkor is kereshetett évi 10-15 százalékot a tulajdonos, ha nem számolt jól - miközben az ügyesebbek 25-30 százalékot zsebeltek be.
Mára azonban megváltozott a helyzet, simán lehet bukni is, megfelelő döntéssel és odafigyeléssel azonban elérhető a 15 százalékos eredmény - véli Bartucz.
Minden költséget számításba kell venni
Alapvető, hogy tisztában legyünk a költségekkel. Az ingatlan megvételén, vagyis az említett ötmillió forint kiadásán és a felvett hitel törlesztőrészleteinek kifizetésén túl költséggel jár az üzemeltetés is, nem beszélve az amortizációról, vagy a karbantartási költségekről. Egy lakás után akkor is ki kell fizetni a közös költséget, a biztosítási díjat, vagy távfűtés esetén a távhő díját, ha épp nem sikerült kiadni. Ha érkezik a bérleti díj, annak adóvonzata is van - ez is a költségeket növeli. Az ingatlan "piacra helyezése" sincs ingyen: pénzbe kerül a hirdetés és a közvetítők igénybe vétele is.
Több forgatókönyvet kell készíteni, amelyekből az egyiknek a legrosszabb lehetőségről kell szólnia: mi lesz ha nem találunk bérlőt, mi lesz, ha valami miatt megugranak a költségek, mi lesz, ha a jövedelmünk akár jelentősen csökken, például azért, mert elveszítjük munkánkat. (Igaz, ezeket azoknak is célszerű figyelembe venniük, akik saját célra vásárolnak hitelből, akár egy autót.)
Panel, jó közlekedésnél
A lakáskiadást tervezők számára jó megoldás lehet egy kis vagy közepes méretű, jó közlekedésnél fekvő panellakás megvétele. A panelek mellett szól, hogy egy esetleges felújítás olcsóbban megúszható, az épületben és a lakásban futó vezetékek kevesebb meglepetést tartogatnak és könnyebben cserélhetők, mint egy századfordulós bérházban, ha pedig a házban szükségessé válik valamilyen beruházás, annak közösköltség-vonzata sok lakó között oszlik meg, szemben például egy hatlakásos társasházzal. Csak minimális amortizációval kell számolni, de ez igaz a "rendesen megcsinált" új építésű lakásokra is, az első öt évben.
A befektetés helyszínének kiválasztásakor - csakúgy, mint a saját célra történő vásárláskor - a legfőbb szempont az ingatlan elhelyezkedése. Tudni kell mit keresnek a piacon. Ha kis lakást adnánk ki, valószínűleg egyetemista, illetve fiatal pályakezdő lehet a reménybeli bérlő, aki még nem rendelkezik autóval, és általában reggel jár iskolába, munkahelyre - logikus tehát, hogy a jó közlekedési lehetőséggel ellátott terület a helyes választás. Bartucz példaként említette 3-as metró vonalától néhány utcára lévő XIII. kerületi, új építésű házakat - ezekben sok lakást sikerült kiadniuk a tulajdonosoknak.
Hitelt, hosszútávra
A vásárláshoz szükséges hitelt úgy célszerű kiválasztani, hogy a futamidő elején alacsony legyen a törlesztőrészlet, minél hosszabb lejárat mellett érdemes tehát dönteni. Ez persze csak akkor előnyös, ha van mód az előtörlesztésre, ráadásul úgy, hogy azt nem bünteti a bank plusz díj felszámításával. A hosszú futamidő alatt később dönthet úgy a hitelfelvevő, hogy refinanszíroztatja egy rövidebb lejáratúval, de megeshet, hogy a lakás eladásáról határoz, például 10 év múlva.
Merre megy az ár?
A már említett felértékelődés persze kemény dió. Az, hogy egyes hirdetésekben az eladásra váró lakást befektetési célra ajánlják, nem feltétlenül jó iránymutató. Lehet, hogy az ingatlan valóban értéknövekedés előtt áll, ám a formula sokszor nem több, mint figyelemfelkeltés, vagy csupán azt jelenti, hogy a lakás legfeljebb bérbeadásra jó, mert a szomszédban mondjuk egy trombitazenekar próbál rendszeresen. Mindemellett nem árt megkérdezni a kiszemelt környéket ismerő ingatlanost, hogy mit tanácsol, ám a szakembernek a véleményét az addigi piaci fejleményekről szóló adatokkal, számokkal is alá kell tudnia támasztani.
Jó, de hol lakjak én?
Ha megvan a kiadandó lakás, még lakni is kell valahol, azaz lehet a kiadó otthonok között böngészni. Kézenfekvő a kérdés: ha már egyszer megszereztem egy lakást, miért ne én használjam? A válasz egyik része a dolog érzelmi részéről szól: nem biztos, hogy ott akarok lakni, ahol a jól kiadható ingatlanom található, és az sem biztos, hogy maga az otthon megfelel az igényeimnek.
A válasz másik része tisztán gazdasági. "Ha azt a lakást finanszírozod, amiben laksz, a költségoldal ugyanaz lesz, mintha kiadnád - kivéve persze az adót -, de a bevételi oldalon egy nulla szerepel" - érvel a szakember.
A lakásbérlés persze pénzbe kerül, ám a trükköt a megfelelő rugalmasság jelenti. Aki ilymódon szeretne plusz jövedelemhez jutni, vállalja a kevésbé felkapott helyet, a munkába járásra áldozott több időt, az esetleges többszöri költözést, cserébe viszont alacsonyabb lakbért fizet. A bérbeadott és a bérbevett lakás díjainak különbözete havi 10-25 ezer forint lehet, ami éves szinten bruttó 120-300 ezer forintot tesz ki. "Ez persze nem kapkodós történet, de lehet, hogy öt év múlva már nagyobb lakást tud bérbeadni, vagy az igényeinek jobban megfelelő ingatlanra tud váltani a befektető" - véli Bartucz Tamás. Hozzáteszi: el kell dönteni, meddig hagyom nőni a befektetést, mikor jön el a szüret ideje, azaz mikor mondok le a további hozamokról. A szakember egyébként is ellene van annak, hogy a saját lakás megszerzése túlzott hitelfelvétellel történjen. Ha ugyanis a tulajdonos elveszti állását, és nem tudja fizetni a törlesztőrészleteket, akkor könnyen elveszítheti lakását, míg ha inkább bérelt ingatlanban él, legfeljebb egy olcsóbb lakásba költözik át.
Ahogy megígértük: példavázlat, adók és illetékek nélkül
Az ingatlan.com hirdetései alapján már 35-40 ezer forintért lehet egyszobás lakást bérelni, persze nem a legfelkapottabb környékeken. (Ennél olcsóbban, azaz 35 ezer forint alatt jobbára csak kiadó szobát találni.) Az Örs vezér tere környékén egy-egy másfél szobás panellakásért 8-10 millió forint közötti összeget kérnek, de ebből nyilván még lehet valamennyit alkudni - az így megspórolt pénzt pedig vissza lehet forgatni, a lakás karbantartására. Az ilyen típusú otthonokat az apróhirdetések tanúsága szerint havi 50-70 ezer forintért adnák ki - bár e sáv felső széle meglehetős túlzásnak tűnik.
Ha 5 milliós megtakarítással számolunk, egy 9 milliós lakás megvételéhez 4 millió forint hitel felvételére van szükség. Ez az Otthon Centrum honlapján lévő hitelkalkulátor szerint 20 évre havi 30 ezer forint alatti törlesztőrészlettel jár.
A lakástulajdonos a lakásáért kapott 60 ezer forintból kifizeti a törlesztőrészletet, a maradék több mint 30 ezerhez pedig 10 ezret hozzácsapva kifizeti a lakbért. Így tehát 10 ezer forintból megoldotta az egyhavi lakhatást, míg ha a sajátjában élt volna, 30 ezret kellett volna kifizetnie. Ha a havi különbözetet rendesen félrerakja, egy év alatt közel negyedmillió forinttal lesz gazdagabb.