A Népszabadság múlt szerdán arról írt, hogy a konzultációt Navracsics Tibor kezdeményezte a devizahiteles probléma jogi megoldása érdekében. A lap információja szerint az egyeztetésre Darák Péter, a Kúria elnöke, Polt Péter legfőbb ügyész, Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke, Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke, valamint Székely László alapjogi biztos kapott meghívást.

A lap emlékeztetett arra, Orbán Viktor miniszterelnök és a kormány elvárása, hogy a Kúria hozzon jogegységi döntést a devizahiteles szerződéseket érintő ügyekben. Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) hétfőn közleményben tudatta az MTI-vel, hogy több jogszabály-módosítási javaslatot tett a devizahitel-szerződéseket érintő peres ügyekkel összefüggésben.

Tájékoztatásuk szerint a devizahitel-szerződésekből eredő perek száma folyamatosan emelkedik. A helyzet kezelésére Handó Tünde, az OBH elnöke a bírósági illetékességet érintő jogszabály-módosítási javaslatot tett.

A tervezett módosítás szerint "a fogyasztói szerződés részévé váló tisztességtelen szerződési feltétel érvénytelensége tárgyában" indított perekben a felperes lakóhelye alapozná meg a bíróság illetékességét. Így a devizahitel-szerződésből eredő perek arányosan oszlanának meg a bíróságok között. Közölték azt is, az OBH - a Kúriával egyeztetve - jogszabály-módosítási javaslatot terjesztett elő a felülvizsgálati eljárás szabályainak módosítására, úgy, hogy valamennyi, értékhatár alatti vagyonjogi ügyben lehetőség legyen a Kúria eljárására, ha közérdeket szolgál a kis pertárgyértékű ügy.

Ezzel a javaslattal kapcsolatban jelezték: kiemelten fontosnak tartják a joggyakorlat egységesítését a devizahiteles perek esetében. Ehhez pedig szükséges, hogy a Kúriához eljuthassanak azok az ítéletek, amelyek alapján jogegységi eljárás folytatható le.

Az OBH továbbá javasolta azt is, hogy a feleknek a keresetlevél benyújtását követően a bíró által előírt kötelező, előre meghatározott formula szerinti egyeztetést kelljen lefolytatniuk. Közölték, az OBH ezen felül adatszolgáltatásra hívta fel a bíróságokat, mert ugyan a devizahiteles ügyekben született jogerős döntések elemzése a Kúria Polgári Kollégiumának a feladata, a hivatal a beszerzett adatok továbbításával is igyekszik ezt segíteni.