Az Intrum évente elkészített Európai Fogyasztói Fizetési Felmérésében Európa 24 országából közel 25 ezer válaszadó, köztük 1004 magyar vett részt. Ebből pedig az derül ki, hogy napi szinten leggyakrabban készpénzt használnak a magyarok. A válaszadók több mint fele használja rendszeresen, ami 15 százalékponttal magasabb, mint az európai átlag. Csak Olaszországban, Spanyolországban, Görögországban és Romániában népszerűbb a napi szintű készpénzhasználat, mint Magyarországon. Magyar sajátosságnak számít a készpénz népszerűsége, mivel a kutatás szerint akkor is ezt használnák az emberek leggyakoribb fizetőeszközként, ha szabadon választhatnának.

A felmérés szerint bankkártyával csak minden ötödik magyar fizet napi szinten. A hitelkártya, valamint az online banking rendszeres igénybevétele viszont nem gyakori.

A felmérés alapján az is elmondható, hogy Európában gyakrabban használják napi, valamint heti rendszerességgel az online fizetőeszközöket, mint Magyarországon: a kontinensen nagyobb népszerűségnek örvend a mobilfizetés, az online bankolás, valamint a csoportos beszedés. A mobilfizetést, valamint az online bankolást heti rendszerességgel közel 10 százalékponttal, a csoportos beszedést közel 15 százalékponttal nagyobb arányban választják a vizsgált országokban Magyarországhoz képest.

A magyarokra jellemző, hogy bizalmatlanok a hitelkártya-használatot illetően: több mint kétharmaduk soha nem veszi igénybe. Az európai átlaghoz képest közel kétszer annyi magyar utasítja el a hitelkártyával történő vásárlást, továbbá a vizsgált országok közül itt használják a legkevesebben. Második legkevésbé népszerű fizetőeszköz a mobilfizetés, melyet a magyar válaszadók több mint fele nem használ, harmadik helyen pedig a csoportos beszedés áll, amely lehetőséggel a válaszadók több mint 40 százaléka nem él soha.

Deszpot Károly, az Intrum értékesítési és üzletfejlesztési igazgatója a közleményben ezt azzal magyarázta: amellett, hogy a magyarok alapvetően is preferálják a készpénz használatát, sokan gazdasági kényszerből használják, ezzel háttérbe szorítva az elektronikus fizetési lehetőségeket. Ez utóbbi eszközök támogatása azért is jelentős, mert elősegítik a feketegazdaság visszaszorítását. Ennek érdekében a jogalkotók, valamint a pénzügyi felügyelet számos kedvező lépést tett már.