A magyar építőipar "legjobbjai" elérkeztek arra a szintre, amelyen már a Bajorországban dolgozó kollégáknak is "tudnak ajánlatot tenni" - mondta Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke. Az ágazat rendkívüli ütemben fejlődik, teljesítménye tavaly 23 százalékkal növekedett, az idén pedig 30 százalékos bővülés várható.

Az építőipari vállalkozásoknak 25 ezer milliárd forintnyi munkát kell elvégezniük 2023-ig Magyarországon, amihez kiváló szakemberekre van szükség. Ezért indított el az ÉVOSZ egy úgynevezett hazahívó programot, amelynek első rendezvénye a müncheni fórum volt.

A 2013-ban elért foglalkoztatási mélypontig 80 ezer ember hagyta el az ágazatot, nagyjából 30 ezren Németországban vállaltak munkát, közülük 12 ezren Bajorország tartományban - indokolta a helyszínválasztást Koji László.

A börzén hét cég mutatkozott be, valamennyi az ágazat meghatározó, és 100 százalékban magyar tulajdonban lévő szereplői közé tartozik. Képviselőik több tucat megbeszélést folytattak az érdeklődőkkel.

A Németországban megszokott bérek nagyjából 60 százalékát tudják kínálni nekik, de tartósan, legalább 2023-ig biztosítják a munkát és a részvételt hazai, nagy értékű és igen érdekes, szakmai kihívást jelentő projektekben - emelte ki az ÉVOSZ elnöke a közmédiának adott nyilatkozatában, hozzátéve, hogy a magyar vállalatok lakhatási és munkába járási támogatást, és folyamatos továbbképzést is kínálnak a potenciális új munkatársaknak.

A börzén szereplő hét cég együtt egy "nagyon kerek egészet, egy nagyon izgalmas piacot" mutat be, amelyet máshogy, a szétszórt "információmorzsákból" nehéz lenne összerakni - mondta Lipcsei Gábor, az egyik bemutatkozó vállalkozás, az Óbuda Újlak Zrt. vezérigazgató-helyettese. Az érdeklődők látják, hogy sok a lehetőség, és "nagyon nagy feladatok vannak". Látják azt is, hogy a juttatások, a cégkultúra és a munkakörülmények területén nagy ugrás történt a magyar vállalatok életében, ami vonzó lehet a külföldön dolgozó kollégáknak - tette hozzá az MTI szerint a cégvezető.

Húsz év után már hazamennék - mondta egy idősebb érdeklődő, aki nyolc évig Bécsben dolgozott, az utóbbi 12 évben pedig Bajorországban, építésvezetőként. - A családom még nem akar hazamenni, de én igen, és keresem a lehetőséget, hogy meggyőzzem őket arról, hogy van jó munkaadó, érdemes hazatérni.