Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
A gázforrásokhoz való hozzáférés tekintetében az E.On alkupozíciója mindig is sokkal jobb volt, mint a magyar állami MVM Partneré, hiszen jóval fontosabb ügyfélnek számít egy közel 50 milliárdos vételi ajánlattal, és széles energetikai portfólióval rendelkező cég, mint egy 4-6 milliárdnyi gázmennyiségről alkudozó, viszonylag kis forrás és elosztási portfólióval bíró államilag vezérelt vállalat.
Az E.On-tól megvásárolt földalatti gáztározók megvételét a kormány egyebek mellett stratégiai és ellátásbiztonsági célokkal magyarázza, miközben a kihasználtságuk alacsony. Ezzel kapcsolatban Holoda arra mutatott rá az NRGreportnak adott interjújában, hogy amióta az állam az E.On-tól megvásárolta az akkor még 4,3 milliárd köbméternyi mobilkapacitást jelentő 4 darab földalatti gáztárolót (Zsana, Hajdúszoboszló, Kardoskút, Pusztaederics), azóta a tárolók töltöttség egyszer sem érte el a 40-50 százalékot, így nem csak a mobilkapacitásuk csökkent, de az úgynevezett napi csúcskapacitás is, melyre egy-egy komolyabb elvételi igény esetén szükség lenne. Ez azt jelenti, hogy az ellátásbiztonsági célok éppen hogy sérülnek ezáltal, mert a tárolói rendszer stabilitását és kapacitását veszélyezteti az alacsony kihasználtság - emelte ki a szakember, aki nem tartotta ésszerű és megalapozott döntésnek az E.On nagykereskedelmi és földgáztárolói üzletágainak megvételét.
Holoda szerint a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak mindenkor megvolt minden hatósági eszköze arra, hogy ezeket a földalatti gáztárolókat, a tárolói engedéllyel rendelkező cégek szabályozásával, az általa elvárt feltételek szerint működtesse. A szakember szerint teljesen felesleges volt megvenni őket, főleg úgy, hogy már akkor is látható volt: nincs szükség ekkora mobilkapacitásra. Ráadásul nem olcsón jutott hozzá az állam.
A szakember állam helyében beperelné az E.ON-t, mivel nem a piaci értéknek megfelelő áron adta el az államnak a tárolókat. Az E.On Holoda szerint nagyon is tisztában volt azzal, hogy miért akar megszabadulni a földalatti gáztárolóktól. Az állam az akkoriban már jól ismert fogyasztáscsökkenési trendek alapján nyugodtan mondhatta volna, hogy legfeljebb 3-3,5 milliárd köbméter tárolói kapacitásra van szüksége.
Ezért nem csökken a gáz ára
Holoda a gázárak alakulásával kapcsolatban elmondta: piaci információk alapján a Gazprom a piaci folyamatokat követve folyamatosan csökkentette a földgáz eladási árát, mi mégsem tapasztaljuk ezt, mivel a korábban felhalmozott veszteségek pótlására, illetve a vélhetően a következő országgyűlési választások előtti időszakra időzített újabb rezsicsökkentésre előtakarékoskodva, ezt a csökkentett árat a fogyasztók nem kapják meg. Ez az állami működtetés természete. A piaci viszonyok csak akkor és addig érvényesülhetnek, amíg erre a politikusok indokot látnak.
Holoda továbbá kiemelte: még azt sem tudhatjuk meg, hogy valójában mennyiért vásárolja az MVM az orosz gázt, holott az energiahivatalnak törvény által biztosított, hatósági jogköre lenne arra, hogy ezt kikérje tőlük. De egy szigorúan vezérelt állami hivatal nem bántja a szigorúan befolyásolt állami vállalatot.
A szakember szerint a politikusi kinyilatkoztatások ellenére be kellene végre látni, hogy a nagy tőke-, és fejlesztési igényű, hosszú életciklussal, magasabb üzleti kockázattal működő üzleti szektor lévén az energetikát egyszerűen nem lehet tartósan nonprofit alapon működtetni.
A legmodernebb endoszkópok segítenek felismerni a rosszindulatú elváltozásokat, így időben diagnosztizálható és jó eséllyel...
A Ferrari első komoly versenygyőzelmeit a sportkocsik között aratta ? 1949-ben már egy 166 MM nyert Le Mans-ban ? de az emelkedő költségek miatt 1973 óta nem készítettek gyári...
rw2, 2016.03.17 23:08
A lakást úgy vettem, ebben a szerkezetben, sok variálási lehetőségem nem volt, abban viszont egyet tudok érteni, ezzel a fogyasztással nem a gázfűtés a legolcsóbb a beruházást is figyelembe véve. Viszont annak idején a fene sem számított rá, hogy ennyire olcsó lesz kifűteni a lakást. Jelenleg az biztos hogy nem is klímával fűtenék, mert abból egy nem lenne elég , különben kiegyenlítetlen lenne a lakás fűtése, és akkor az sem olyan olcsó már, ráadásul erősen karbantartásigényes.
Warlocknak fejtegettem pár hete, ha én új házat építenék, szigorúan elektromos fűtést használnék, az a legolcsóbb megfelelő tájolás, szigetelés mellett. Egy régi épület átépítésével már nem biztos hogy megéri, hacsaknem mindenképpen át kell építeni mindent, és a szigetelést nem hanyagolja el. Értelemszerűen az én majdnem 8 éves lakásomban az átépítés nem érni meg, hisz a gázfűtés épületgépészeti költségeit már kifizettem kb 20 évre előre. Mire 20 éves lesz a lakás, addigra meg úgyis eladom, és jöhet az új építés.
A bab legyen veled :)