Az egyetemi oktató a Buisness Academy - Vállalkozói sikertörténetek a Dél-Alföldön című konferencián tartott előadásában ismertette: 2011. március 31. és 2012. szeptember 30. között a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint, az országos trendekkel egyezően, mintegy 2 százalékkal, 239 ezer fölé nőtt az egyéni és társas vállalkozások száma a Dél-Alföldön.

A vállalkozások méretstruktúrája azonban tovább romlott, nagyon szűk a közép- és kisvállalkozói réteg, és igen jelentős a mikrovállalkozások aránya - közölte a szakember. A legfeljebb egy főt foglalkoztató mikrovállalkozások jelentős része másodállású vállalkozást takar, amikor az alapító tulajdonos máshol dolgozik, akár közalkalmazottként, és a cég működtetésével csupán számlaképességét vagy a bérjellegű jövedelem "kitisztázását" biztosítja - fogalmazott az oktató.

A kis- és középvállalkozói szektor elenyésző része exportképes - hangsúlyozta az egyetemi docens, aki szerint komoly üzleti sikereket azok a tudásintenzív területen tevékenykedő vállalkozások érnek el, amelyek olyan egyedi szolgáltatást tudnak nyújtani, amellyel piacvezetővé válhatnak saját területükön.

Imreh Szabolcs a dél-alföldi vállalkozások szektorális jellemzőiről kifejtette, az országos átlaghoz képest hagyományosan felülreprezentált élelmiszeripar mellett a régióban megfigyelhető a tudásintenzív területek - az egészségipar, a biotechnológia, az információtechnológia - jelentőségének növekedése.