Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
A Napi Gazdaság keddi számának cikke
Az egyoldalú szerződésmódosítás kapcsán indított perek átlagosan kevesebb mint 14 százalékában döntött a bíróság részben vagy egészben a pert indító ügyfél javára a bankkal szemben − derült ki a Napi Gazdaság adatgyűjtéséből. A fellelt, bankok ellen indított ügyekben eddig 36 ítélet született, ebből 5 esetben marasztalta el valamilyen szinten a bankot a bíróság. A különböző testületek előtt jelenleg kétszáznál is több ügy van folyamatban.
A Kúria Polgári Kollégiuma (PK) által a múlt héten hozott véleményt ugyanakkor továbbra is sok kérdés övezi, ahogyan azt is, hogy az egységes bírósági ítélkezési gyakorlat megteremtését célzó anyag végül mire terjed majd ki. A Kúria által megjelölt "fogyasztói kölcsönszerződés" ugyanis nem létezik, a kölcsönfajtákat jól tipizálják a jogszabályok, illetve a felügyeleti gyakorlat. A Kúria szűkebb értelemben csak a fogyasztási kölcsönszerződésekről mondott ki verdiktet, a tágabb értelmű jogértelmezés szerint azonban valamennyi magánszemély (fogyasztó) által kötött szerződésnél alkalmazni kell az egyoldalú szerződésmódosítási jog gyakorlásának keretrendszerét felállító anyagot.
A kérdés az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) témával foglalkozó rendezvényén is napirendre került, miután a Kúria Joggyakorlatot Elemző Csoportja szerint is más tényállás érvényes a lakáshitelekre, mint a többi hiteltermékre. A lakáshitelek esetében ugyanis egy 2010-es kormányrendelet határozza meg azt az oklistát, amelyre hivatkozva a hitelintézetnek joga van az egyoldalú szerződésmódosítással élni, és ezt a jogot − úgy fest − a Kúria is tiszteletben tartja.
Érdekesség ugyanakkor, hogy a kormányrendeletben szereplő okok listája megengedőbb, mint a Banki Magatartási Kódex, amelyről a Polgári Kollégium jelezte, hogy nem tartja jogszabálynak. A vélemény szerint ezért önmagában az, hogy az általános szerződési feltételben szereplő oklista megfelel a Magatartási Kódexben foglaltaknak, nem zárja ki a feltételek tisztességtelenségének bírósági vizsgálatát. Egyes jogi szakértők szerint komoly kérdés, hogy ha egy adott fogyasztási hitelszerződés a kódexre hivatkozva ugyanolyan okot sorol fel, mint amit a lakáshitelek esetében a kormányrendelet megenged, lehet-e pusztán azért tisztességtelennek minősíteni, hogy más típusú szerződésről beszélünk.
Valami roppant izgalmas kompakt szabadidő-autó bemutatója volt, amikor az orrom elé tolta Zoli ezt a videót és valamikor a vacsora után, amikor vissza tántorogtam a szobámba, nyugodtan...
pro libertate, 2012.12.19 18:09
Miután az általánosan elterjedt, ostoba tévhitek ("nem is volt deviza a hitel mögött", "jogsértő az egyoldalú módosítás", "csaltak a bankok", stb.) közül egyet sem erősített meg bírósági ítélet (épp ellenkezőleg), ezért borítékolható, hogy a pereskedéssel a legtöbben csak újabb terheket vesznek a nyakukba. Nyilvánvaló, hogy sokakat (a hozzáértés hiánya mellett) az általános hangulat sodor a pereskedésbe - hajszálpontosan úgy, mint a hitelfelvételbe...
Ezért a hangulatért pedig egyértelműen az orbán-rezsim bankellenes retorikája (bűnbak-keresése) és a pereskedés közvetlen haszonélvezői felelősek. Utóbbiakat nem hibáztatom: ők is a piacról élnek, és az ő piacukat az emberi butaság élteti.