A vállalatok és a befektetők olyan projekteket fontolgatnak, amelyeket korábban figyelmen kívül hagytak, miközben a kormányok is Afrikára figyelnek, mert szeretnék biztosítani, hogy országaik elegendő fémet tudjanak beszerezni a gyorsuló nettó nullára való áttéréshez – írja a Reuters.
Az idei Investing in African Mining Indaba konferencián, amely május 9-12. között zajlik Fokvárosban, a szervezők szerint évek óta a legmagasabb rangú amerikai kormánytisztviselő, valamint a Japán Olaj-, Gáz- és Fémipari Vállalat képviselői vesznek részt, ami jelzi a gazdag országok növekvő aggodalmát az ellátás biztosítása iránt.
Kapcsolódó
"A valóság az, hogy a világ által keresett erőforrások jellemzően nehéz helyeken találhatók" - mondta Steven Fox, a New York-i székhelyű Veracity Worldwide politikai kockázati tanácsadó cég ügyvezető elnöke.
"Bár Afrika kihívásokkal jár, ezek a kihívások nem nehezebbek, mint a meglévő kihívások Kanadában.
Könnyebb lehet egy projektet ténylegesen megvalósítani Afrikában, mint egy olyan helyen, mint Kanada vagy az Egyesült Államok" - tette hozzá.
Az Egyesült Államok támogatásáról biztosította az új helyi bányákat, de a projektek elakadtak. A Rio Tinto Resolution rézprojektje például az amerikai őslakosok földterületre vonatkozó követelései és természetvédelmi kérdések miatt leállt.
A szubszaharai Afrikában a bányászat kockázatai továbbra is magasak. Az aranyban gazdag Száhel-övezetben található bányák előtt álló akut biztonsági kihívásra a múlt hónapban derült fény, amikor az orosz Nordgold felhagyott a Burkina Faso-i Taparko aranybányá feltérképezésével, mert a militánsok egyre nagyobb fenyegetést jelentettek.
Még a kontinens legiparosodottabb gazdaságában, Dél-Afrikában is, a romló vasúti infrastruktúra miatt néhány széntermelő arra kényszerül, hogy a termékét teherautóval szállítsa a kikötőkbe.
Most, hogy Oroszország a világ nikkelkészletének 7 százalékát, a világ platinakészletének 10 százalékát és a világ palládiumkészletének 25-30 százalékát immár nem termeli ki, Afrika gazdag fémlelőhelyei sokkal vonzóbbnak tűnnek.
"Bányavállalatként nincs sok lehetőség, és ha növekedni akarsz, kockázatosabb országokban kell keresgélned" - mondta George Cheveley, a Ninety One portfóliómenedzsere.
"Nyilvánvaló, hogy az ukrán háború miatt az emberek érzékenyebbek a geopolitikai kockázatokra, és nem lehet megjósolni, hogy mely projektek fognak működni és melyek nem" - tette hozzá. tanzániai Kabanga Nickel projekt januárban biztosította a finanszírozást a globális bányászati vállalat, a BHP részéről, és Chris Showalter vezérigazgató szerint a potenciális átvevők részéről egyre nagyobb a kereslet.
Az Oroszországgal az invázió miatt elrendelt nyugati szankciók arra kényszerítik a fémellátási láncokat, hogy geopolitikai szempontok szerint alakítsák át azokat - mondta Showalter.
"Nem mindenki fog tudni tiszta akkumulátorfémeket beszerezni egy barátságos helyről, ezért azt hiszem, nehéz döntéseket kell majd hozni."
Kövesse a Napi.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, LinkedInen vagy iratkozzon fel YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Adategyeztetés: szüneteltethetik a nyugdíját annak, aki ezt elmulasztja

Így lehet kijátszani az új benzinárszabályt
Soros György megtalálta Vlagyimir Putyin gyenge pontját?

Új autómárka jelent meg Magyarországon, 20 kereskedés nyílik

Úgy halnak le az atomerőművek, hogy egész Európa energiaválságba kerülhet

Jöhet 380 vagy 450 forintos euró is

Kijev elvágná Németország köldökzsinórját Oroszországhoz

Változás a magyar boltokban: jönnek a termékek, amelyekben étolaj helyett disznózsír van
