Hszi Csin-ping, az új kínai elnök moszkvai látogatásának első napján, pénteken 35 kétoldalú megállapodást írtak alá, a hosszú lejáratú gázszállítástól a nyúltenyésztési együttműködésig. A felek kifejezésre juttatták szándékukat a kétoldalú kereskedelem megkétszerezésére 2020-ig. A legfontosabbak az energetikai együttműködési megállapodások. Ezek keretében együttműködnek a Tiancsin kínai kikötővárosban egy olajfinomító építésében, s megnövelik az orosz olaj-, gáz- és áramszállításokat.
A kétoldalú kereskedelem tavaly 11,2 százalékos növekedéssel 88,2 milliárd dolláros csúcsot ért el, amit 2015-re 100, 2020-ra 200 millió dollárra akarnak emelni. Peking már most is Moszkva legnagyobb külkereskedelmi partnere - emlékeztetett a The Moscow Times.
A látogatás kétségtelenül legfontosabb eredménye, hogy a két államfő, Hszi Csin-ping és Vlagyimir Putyin jelenlétében aláírták a Gazprom és a China National Petroleum Corporation (CNPC) elvi megállapodását arról, hogy az oroszok évi 30 milliárd köbméter földgázt fognak exportálni Kínának - ami különösen fontos Moszkvának az európai gázárak csökkenése és a fogyasztás mérséklődése miatt. A harminc évre szóló megállapodás értelmében a szállítások 2018-ban kezdődnek, és elérhetik az évi 60 milliárd köbmétert is - közölte Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója. A gáz az úgynevezett keleti úton, a Szibéria Ereje csővezetéken jut el Kínába, amelynek első szakasza 2017 vége felé készül el. A tervek szerint a szerződést az év végén írják alá. Ezzel pontot tehetnek arra a vitára, amely már évtizede folyik a felek között, ugyanis éveken át folytatott tárgyalásokon sem sikerült megállapodni a gáz árában, most azonban - miután a nagypolitika rájuk dörrent - várhatóan kénytelenek lesznek megegyezni, hiszen a két ország kapcsolata nem múlhat néhány milliárd dolláron.
A CNPC hasonló, az alapelveket tisztázó szerződést írt alá a világ legnagyobb tőzsdén jegyzett olajcégével, a Rosznyefttyel az olajszállítások növeléséről. Mint Igor Szecsin, a cég vezetője (volt miniszterelnök-helyettes) beszámolt róla, a megállapodás értelmében a kínai fejlesztési bank (CDB) 2 milliárd dolláros hitellel segíti a Rosznyefty fejlesztési programját, amely 25 éves szerződést köt a CNPC-vel, s ez idő alatt a jelenleg évi 15 millióról 31 millió tonnára emeli olajszállításait. A The New York Times a szerződés értékét 30 milliárd dollárra becsüli.
Mindkét államfő hangsúlyozta a tárgyalások különösen baráti légkörét, amit megalapozott a kínai elnök nyilatkozata, amelyben közölte, hogy Kína külpolitikai orientációjában prioritása lesz az Oroszországgal való kapcsolatok fejlesztésének. Ezt húzta alá azzal is, hogy mindössze nyolc nappal beiktatása után Moszkvába sietett.
Legolvasottabb

Így lehet kijátszani az új benzinárszabályt

Adategyeztetés: szüneteltethetik a nyugdíját annak, aki ezt elmulasztja
Változik a tankolás a Mol-kutakon
Soros György megtalálta Vlagyimir Putyin gyenge pontját?

Új autómárka jelent meg Magyarországon, 20 kereskedés nyílik

Változás a magyar boltokban: jönnek a termékek, amelyekben étolaj helyett disznózsír van

Jöhet 380 vagy 450 forintos euró is

Olajembargó: Brüsszelben gerjed a konfliktus a magyar kormány miatt
