Miközben a skótok május 6-án szavaznak arról, hogy legyen-e második függetlenségi népszavazás, az alapkezelők és az eladási oldali stratégák úgy látják, hogy az elkövetkező években hatalmas káosz alakulhat ki az Egyesült Királyság gazdasági környezetében. A brexit-szavazáshoz hasonló első összeomlásszerű napoknak egyelőre még nincs nyoma a piacokon, de a Bloomberg szerint már árazzák a piacokon a második függetlenségi referendum megvalósulásának lehetőségét.
Bár a tét aligha lehetne nagyobb, nem biztos, hogy az Egyesült Királyság kormánya beleegyezik egy újabb népszavazásba, még akkor sem, ha a függetlenségpártiak csütörtökön többséget szereznek a parlamentben. De mivel a szavazás nyugtalanító emlékeket ébreszt Nagy-Britannia Európai Unióból való kiválását idézve, az alapkezelők leporolják a vészforgatókönyveket, hogy hogyan kereskedjenek egy olyan bináris kockázati eseménnyel, ahol az időzítés a legfontosabb.
Kapcsolódó
"Hatalmas bizonytalanság, pénzügyi káosz és recesszió", valamint a font 10 százalékos leértékelődése következne be - mondta Mark Nash, a Jupiter Investment Management pénzkezelője a portálnak. Nash egyelőre nem tapasztalja, hogy egy ilyen forgatókönyv már életbe lépett volna, ahogy a piac is nyugodtnak látszik. A Bloomberg felmérésének mediánja szerint a font júniusig 1,39 dolláron marad.
De vannak, akik már árazzák a veszteséget: a Credit Agricole stratégái a font dollárral szembeni shortolását javasolják, többek között a skót függetlenséggel kapcsolatos politikai kockázatokkal indokolva. A Barclays a választások előtti volatilitás lehetőségére hivatkozva elállt a font euróval szembeni vételi ajánlásától.
A UBS Group hitelminősítő stratégái az Egyesült Királyság banki kötvényeinek egy kiválasztott csoportjára vonatkozó kilátásukat semlegesre csökkentették az eddigi túlsúlyozásról, arra figyelmeztetve, hogy a "hosszú brit hitelkereskedés" a népszavazás kockázata miatt felbomolhat.
Egy dolog biztos: ha a dolgok eszkalálódnak, a pénzkezelőknek gyorsan kell lépniük. Az esélyek azt mutatják, hogy a 2014-es népszavazás megismétlődése már egyáltalán nem olyan biztos. Akkor Skócia a maradásra szavazott.
Legolvasottabb

Adategyeztetés: szüneteltethetik a nyugdíját annak, aki ezt elmulasztja

Így lehet kijátszani az új benzinárszabályt
Soros György megtalálta Vlagyimir Putyin gyenge pontját?

Új autómárka jelent meg Magyarországon, 20 kereskedés nyílik

Úgy halnak le az atomerőművek, hogy egész Európa energiaválságba kerülhet

Jöhet 380 vagy 450 forintos euró is
Változik a tankolás a Mol-kutakon

Olajembargó: Brüsszelben gerjed a konfliktus a magyar kormány miatt
