A napilap információ szerint Juncker az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésének szerdai napján tervezett évértékelő beszédében a főként közép-európai országok kormányai és élelmiszerfelügyeleti hatóságai által feltárt élelmiszerek eltérő minőségének problémáját is felvetette - idézi az MTI.

Az uniós bizottság elnöke várhatóan megerősíti a bizottság vállalását, hogy az uniós intézmény az év végéig kidolgozza és harmonizálja az eltérő minőségű élelmiszerek felderítésének módszerét, továbbá egymillió euró értékű felajánlást tesz, hogy segítse az érintett országok élelmiszerbiztonságért felelős nemzeti hatóságainak a termékek vizsgálatát célzó munkáját.

A napilap Vera Jourovát, az Európai Bizottság jogérvényesülésért, fogyasztópolitikáért és a nemek közötti esélyegyenlőségért felelős biztosát idézte, aki korábbi nyilatkozatában rögzitette, a bizottság célja, hogy ugyanolyan minőségű árut értékesítsenek az egységes piacon. A cseh biztos elmondta, ha a vizsgálatokat követően nem tapasztalnak javulást a termékek minőségét illetően, nyilvánosságra fogják hozni, hogy mely gyártók érintettek a kérdésben, így lehetséges, hogy "a fogyasztók is nyomást gyakorolnak majd azokra".

Sok országot érint a probléma

A kettős élelmiszerminőségre - egyes multinacionális vállalatok kelet-európai piacon forgalmazott termékeinek jelentős része alacsonyabb minőségű, mint az, amit ugyanolyan márkanév alatt a nyugat-európai piacokon értékesítenek - az év elején hívták fel a figyelmet a visegrádi négyek (Szlovákia, Magyarország, Csehország és Lengyelország) kormányfői, akik az eltérő élelmiszerminőséget csalásnak és veszélyes politikai üzenetnek minősítették és a helyzet sürgős kivizsgálására szólították fel az Európai Unió illetékes szerveit.

A magyar kormány Brüsszelhez fordult a probléma miatt. Magyarország mellett a szlovákok, a csehek, a szlovénok, a horvátok, a románok, a bolgárok, a görögök szerint is elfogadhatatlan, hogy közel 100 millió európai állampolgár juthat silányabb élelmiszerhez, mert a nagy élelmiszergyártók kettős mércét alkalmaznak a nyugati és a kelet-európai országokban forgalmazott élelmiszereknél.

Csehország és Szlovákia kezdeményezésére várhatóan októberben találkozót tartanak Pozsonyban a kettős élelmiszer-minőség ügyében az Európai Unió, illetve a kérdésben érintett tagállamok vezető politikusainak részvételével.