Business Talks '24

Üzleti konferencia

Ne maradjon le az év
üzleti konferenciájáról!

Szerezze be
jegyét most.

Sajtótájékoztatóján Johansson elmondta, hogy az egy hónapig érvényes felajánlás azoknak elérhető, akik még január elseje előtt érkeztek Görögországba.

"Abban állapodtunk meg Görögországgal, hogy különleges, ideiglenes támogatást nyújtunk az önkéntes visszatérésekhez. A görög illetékesek szerint mintegy ötezer ember élhet ezzel a lehetőséggel" - fogalmazott.

A pénz segít abban, hogy a migránsok újrakezdhessék életüket a hazájukban - mondta, hozzátéve, hogy ezen önkéntes visszatéréseket a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) és az Európai Unió határ- és partvédelmi ügynöksége (Frontex) koordinálja.

Tájékoztatása szerint az uniós felajánlás nem vonatkozik azokra, akik Törökország azon bejelentését követően lépták át a görög-török határ, miszerint Ankara többé nem állja útját az Európába igyekvőknek.

Az EU nincsen felkészülve egy, a 2015-ben tapasztalthoz hasonló újabb menekülthullámra. Az Európai Bizottság ezért még áprilisban javaslatokat fog bemutatni egy új, közös európai migrációs és menekültügyi politikára - szögezte le.

Az uniós biztos továbbá "jó kezdetnek" nevezte hét uniós tagállam - Németország, Franciaország, Írország, Finnország, Portugália, Luxemburg és Horvátország - azon bejelentését, amely szerint összesen legalább 1600 gyereket vesznek át a görög szigetek túlzsúfolt menekülttáboraiból. Véleménye szerint a felajánlás jelentős kifejezése a Görögországgal való szolidaritásnak.

Négy éve - az EU és Törökország migrációs egyezségének megkötése és a balkáni országok határzárainak bevezetése óta - nem próbált egyszerre ennyi ember illegális úton az EU területére jutni.

A menekülttáborok túlterheltsége miatt Görögország március elején bejelentette, hogy áprilisig nem fogad új menedékjog iránti kérelmeket.