"Sértődött reakciókkal Európa csak saját magában tesz kárt, és csak saját széthullását segíti elő" - figyelmeztetett az ifo igazgatója neves nemzetközi közgazdászok részvételével rendezett "15. Munich Economic Summit" fórumon tartott beszédében csütörtökön. Ilyet tenni "történelmi jelentőségű hiba lenne" - tette hozzá.
Clemens Fuest számos vezető közgazdász és politikai döntéshozó álláspontjával szemben védelmébe vette London törekvését arra, hogy csak a jövőbeni viszonyokról folytatott tárgyalásokat és megállapodást követően jelentse be hivatalosan is kilépési szándékát az Európai Unióból. Egyes európai politikusok ugyanis saját gazdasági és politikai érdekeiket szem előtt tartva Nagy-Britannia elszigetelésére törekednek, csak hogy elrettentsenek másokat a brit példa követésétől - mondta.
Ha Svájccal ment, a britekkel is menni fog
Ha Svájccal meg lehetett állapodni, akkor Nagy-Britanniával is meg lehet arról, meddig érdemes elmenni a bevándorlás vagy a belső piac elérhetőségének a korlátozásában - fejtette ki. "Ezeket a tárgyalásokat pedig habzó száj nélkül is le lehetne folytatni" - fogalmazott, megjegyezve, hogy a keménykedés csak árt Németországnak és Európának is.
"Itt senkinek nem habzik a szája, és szó sincs semmiféle büntetőexpedícióról" - vetette ellen Michael Hüther, a kölni Institut der deutschen Wirtschaft gazdaságkutató intézet igazgatója. Komolyan vesszük a britek döntését, hogy ki akarnak lépni az unióból - mondta.
Erről nem tárgyalunk
A négy alapvető szabadságról azonban nem tárgyalunk, aki a javak, szolgáltatások és tőke szabad áramlásában részt akar venni, annak a személyek szabad mozgását is biztosítania kell - szögezte le. Aki egyoldalúan korlátozná bármelyiket, az robbanásveszélyes helyzetet teremtene, mivel mások is követhetnék a példáját - figyelmeztetett.
Az uniós jog nem engedi meg, hogy először tárgyaljunk a kilépési feltételekről, és csak aztán jelentsük be kilépési szándékunkat - mutatott rá Michael Hüther, megjegyezve, hogy a svájci analógia egyáltalán nem alkalmazható a britekre.
Legolvasottabb

Termobárikus fegyvert vetettek be Ukrajnában

Adategyeztetés: szüneteltethetik a nyugdíját annak, aki ezt elmulasztja
Hatósági áras üzemanyagok: nem várt probléma az OMV-nél

Így lehet kijátszani az új benzinárszabályt

Új autómárka jelent meg Magyarországon, 20 kereskedés nyílik
Soros György megtalálta Vlagyimir Putyin gyenge pontját?

Úgy halnak le az atomerőművek, hogy egész Európa energiaválságba kerülhet
