Két amerikai egyetem kutatói rozsdából állítanának elő áramot, egy másik egyetem - a szintén amrerikai - UCLA (University of California, Los Angeles) egyetem kutatói pedig a hóesésből.
Áramkombó: hó, szilikon és gumi
Kapcsolódó
Idén bemutatott találmányuk ráadásul olcsó, kicsi, vékony és rugalmas mint egy műanyag lap - olvasható az egyetem hivatalos oldalán. Richard Kane, a UCLA kutatója szerint ráadásul az eszköz további előnye, hogy megtermeli a működéséhez szükséges energiát, így elem sem kell hozzá. Egy mini meteorológiai állomáshoz hasonlóan megmondja mennyi hó esik, milyen irányból, valamint, hogy mekkora a szél sebessége és milyen irányból fúj. A kütyü hivatalosan "hóalapú triboelektromos nanogenerátor" néven fut.
A tiszta, megújuló energiaforrások közül egyelőre kiaknázatlan a hó: a hónak is van elektromos töltése, eddig viszont senki nem jött rá, hogyan alakítható át elektromossággá - ezt már a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság blogbejegyzése írja a találmányról. A készülék a hóból érkező elektromos jeleket fogja be szilikonnal, és elektromosságot generál. A működési elve meglepően egyszerű: a hó pozitív, a szintetikus gumianyag, szilikon negatív töltést hordoz. Amikor a szakadó hó érintkezik a szilikonnal, elektromosság termelődik.
Még kicsi, de nagyobb lehet
A UCLA kutatói szerint a Föld felületének 30 százalékát borítja hó télen, ilyenkor a napkollektorok kevésbé hatékonyak. A készüléket ezekbe is be lehet építeni, hogy azok folyamatos áramellátást biztosítsanak, amikor havazik.
A Popular Science online újság cikke hozzáteszi, bár a készülék egyelőre kísérleti darab, és az általa termelt áram mennyisége nagyon alacsony, a kutatók szerint hatalmas lehetőségek vannak benne, például hordozható meteorológiai állomásokat láthat el energiával vagy éppen téli sportot űzők teljesítményét mérhetik vele.
Legolvasottabb

Adategyeztetés: szüneteltethetik a nyugdíját annak, aki ezt elmulasztja

Így lehet kijátszani az új benzinárszabályt

Termobárikus fegyvert vetettek be Ukrajnában
Soros György megtalálta Vlagyimir Putyin gyenge pontját?

Új autómárka jelent meg Magyarországon, 20 kereskedés nyílik
Hatósági áras üzemanyagok: nem várt probléma az OMV-nél

Úgy halnak le az atomerőművek, hogy egész Európa energiaválságba kerülhet
