Magyarország jelentős mértékben képes hozzájárulni Európa védelmi technológiai és ipari bázisának megerősítéséhez. Magyarország Kelet-Európa egyik legnagyobb volumenű haderőfejlesztését hajtja végre - idézte Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztert a tárca közleménye.

Az Európai Unió tagállamai mintegy fél évvel ezelőtt fogadták el a Stratégiai Iránytűt, amellyel az európai védelmi együttműködés erősítése, a védelmi képességek fejlesztése, valamint az unió ellenállóképességének és reagálóképességének fokozása mellett kötelezték el magukat.

Az Európai Unió cseh elnöksége alatt rendezett találkozó fő témája az ukrajnai háború globális következményei és Ukrajna védelmi és biztonsági jellegű támogatásán túl a védelmi befektetési hiányosságok és a képességfejlesztés terén szükséges további lépések kérdése volt - írta a HM.

Történelmi idők

Szalay-Bobrovniczky Kristóf felszólalásában kiemelte, hogy a világ az Ukrajnában zajló háborúval a stratégiai bizonytalanság új korszakába lépett, ami a szövetségesi rendszerek tekintetében is olyan történelmi jelentőségű lépéseket eredményezett, mint a NATO kibővítése Finnországgal és Svédországgal, valamint a nemzeti védelmi költségvetések megemelése több ország esetében is.

A miniszter szerint a háború kapcsán megmutatkoztak az európai védelmi képességek hiányosságai, ez azonban lehetőséget ad arra, hogy fokozott lendülettel folytatódjon a regionális védelem és ellenállóképesség megerősítése, ebben pedig kritikus fontosságú az Európai Unió és a NATO együttműködése.

A magyar kormány kockázatokra figyelmeztet

Mivel a háború az európai kontinensen, ráadásul Magyarország közvetlen szomszédságában zajlik, "szükségesnek tartjuk és hangsúlyozzuk" az egységes európai védelem fontosságát és fejlesztését - tette hozzá a miniszter. Magyarország a tagállamok között előkelő pozíciót foglal el a védelmi képességek fejlesztése terén - áll a közleményben.

A miniszter egyúttal hangsúlyozta azt is, hogy a háborús konfliktus nemcsak a védelmi kapacitásra gyakorol közvetlen hatást, hiszen elősegítheti a tömeges illegális migrációt, aminek hatása van a terrorizmus térnyerésére is, ez pedig újabb biztonsági kihívás elé állítja az országokat.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf elmondta, hogy a Josep Borrell külügyi főképviselő által bemutatott javaslattal kapcsolatban, amely egy jövőbeli EU katonai kiképzési misszió elindítására irányul, több ország jelezte további pontosítás iránti igényét, Magyarország pedig felhívta a figyelmet a javaslatban rejlő kockázatokra - írták az MTI szerint a közleményben.