Az üvegházhatású gázok kibocsátása az EU-ban a 2020-as csökkenés után tavaly már enyhén nőtt, de még mindig mintegy tíz százalékkal marad el a járvány előtti szinttől. Az egyedüli kivétel Szlovákia, ahol a kibocsátás máris a járvány előtti szint fölé emelkedett - írja a pozsonyi Új Szó.
Szlovákiában az európai fejleményekkel összhangban 2019-ben és 2020-ban is csökkent az üvegházhatású gázok kibocsátása. A 2019-es csökkenéshez elsősorban a kassai U. S. Steel acélmű és leányvállalata, a Ferroenergy járultak hozzá, amelyek a legnagyobb szén-dioxid-kibocsátóink – írja a szlovák jegybank elemzése.
E cégek mellett a vágsellyei Duslo vegyi üzem és a vajáni (Vojany) hőerőmű is jelentősen hozzájárult a 2019-es csökkenéshez. 2020-ban berobbant a világjárvány, és a kibocsátás közel kilenc százalékkal csökkent, amihez a nagy szereplők mellett egy csoport más, kisebb szennyező is jelentősen besegített.
A 2021-es erőteljes növekedésért azonban már szinte teljes egészében a U. S. Steel és a Ferroenergy a felelősek. A többi vállalatnál a kibocsátás stagnálása, vagy csak nagyon enyhe növekedése figyelhető meg. Ha a szlovák kibocsátók közül kizárnánk a kassai acélgyártót, a szlovákiai kibocsátás 2019-hez képest csaknem öt százalékkal csökkenne, ami a jegybank elemzői szerint már közelebb lenne az európai trendhez.
Legolvasottabb

A Mol is elengedi az orosz olajat, már belevágnak a leválásba

A nyugdíjakhoz is hozzányúlnának Matolcsyék

Újabb hírek érkeztek Putyin egészségi állapotáról

Kétségbeesettnek tűnő lépés az oroszoktól

Így szúrhat ki minket a NAV a sok százezer adózó közül, érdemes tudni róla

Pakson megjelentek az amerikaiak, hogy kiváltsák az orosz fűtőanyagot

A sarkkörön túlra ér a háború sötét árnyéka
