Arthur, a kétéves labrador az egyik bécsi kutyaiskola diákja, akit a társas viselkedést fejlesztő feladatokkal szoktatnak vissza a mindennapi szituációkhoz. „Mivel a lezárások alatt megszűntek a szociális kapcsolatok, Arthur ma megretten a sok embertől, ha például bemegyek vele egy bevásárlóközpontba” – meséli a gazdája.

„A koronavírus miatti korlátozások miatt a kutyák főleg azokban a helyzetekben viselkednek bizonytalanul, amikor emberekkel és fajtársakkal találkoznak. Ilyen például az étteremlátogatás, az utazás tömegközlekedési eszközön vagy az olyan helyek, ahol hirtelen sok ember veszi körül őket. A lezárások alatt egyszerűen nem tudták gyakorolni, hogy miként kell viselkedni ilyen körülmények között – magyarázza Elisabeth Mannsberger az azonos nevű kutyaiskola trénere és a Bécsi Gazdasági Kamara szakmai csoportjának szóvivője. Célzott gyakorlatokkal azonban ismét hozzá lehet őket szoktatni a hétköznapi szituációkhoz és a helyes viselkedéshez.

Kutyával a városban/TQW_Houdek
Kutyával a városban/TQW_Houdek

A Tierschutz Austria nevű állatvédő szervezet tapasztalatai szerint június közepe óta négyszer annyi háziállatot – főleg kutyát – adtak le a menhelyeken, mint előtte. A lezárások alatt ugyanis sokan vettek magukhoz olyan kedvencet, akire most mégsincs idő. Ráadásul az állatok nagy része kölyökként került a gazdájához, akik közül viszont sokan nem rendelkeztek elég tudással a kutyák neveléséről és viselkedéséről. Az állatvédők éppen ezért széles körű tanácsadással és konkrét megoldási javaslatokkal igyekeznek megelőzni, hogy az állatok a menhelyen kössenek ki.

Ugyanezzel a céllal indított közös akciót júliusban a Bécsi Gazdasági Kamara és a Bécsi Állatvédelmi Hivatal is. Aki augusztus végéig bejegyzett kutyatrénernél foglal képzést, az kedvencével egy éven belül kedvezményesen végezheti el az alapképzést, és szerezheti meg a „Vizsgázott városi kutya” címet. Ezzel ráadásul mentesül a következő évi ebadó alól - adta hírül az osztrák főváros kereskedelmi irodája

Az akció célja, hogy a pandémia alatt beszerzett kutyák utánképzésével elősegítsék állatok és emberek békés egymás mellett élését a városban és megakadályozzák, hogy a problémás viselkedésű négylábúak a menhelyekre kerüljenek.