Több mint 2,25 milliárd dollár értékben vásárolt államkötvényeket a súlyos pénzügyi helyzetben lévő Argentínában Michael Hasenstab, a Franklin Templeton befektetési cég alapkezelője, akit a mostanihoz hasonló korábbi kockázatos befektetési alapján Magyarország megmentőjeként is jellemzett a sajtó.
A Financial Times (FT) emlékeztet rá, hogy a pénzügyi válság idején magyar és ír, a kijevi lázadás alatt ukrán kötvények vásárlásával adott hitelt olyan országoknak, amelyeknek kétségbeejtően nagy szükségük volt finanszírozási forrásokra. Hasenstab arról ismert, hogy nagy bajban lévő országokban fektet be - foglalja össze a lényeget Bartosz Pawlowski, a lengyel mBank Private Banking befektetési vezetője, aki korábban a BNP Paribas feltörekvő piaci stratégiájáért felelt.
Nincs itt semmi látnivaló!
Hasenstab közleményéből csupán annyi derül ki, hogy Argentínával kapcsolatban alapvetően minden rendben van. A kormány továbbra is világossá teszi, hogy határozottan elkötelezett és képes rendbe tenni a gazdaságot, amely a hatalomra kerülése előtt az összeomlás szélén állt. Az elmúlt hónapokban történtek hibák, amelyek természetesek a reformok idején, ám ezeket kijavították, és haladnak tovább a helyes úton.
A hivatalos adatok szerint a Franklin Templeton 4,2 milliárd dollár értékű argentin adósságot birtokolt az első negyedév végén. Az e heti vásárlások egy másik amerikai alap, a Pimco 5,2 milliárdos befektetése fölé lökhették a Templeton kezében lévő kötvények értékét, így a cég vált Argentína legnagyobb hitelezőjévé.
Csak a kedvükért
Az argentin kormány csak azt követően dobta piaca öt- és nyolcéves lejáratú Bote névre keresztelt kötvényeit, miután a Franklin Templeton megkereste - tudta meg az FT egy az ügyhöz közelálló forrásból.
A pénzügyi felfordulás nyitánya az év elejére tehető, amikor a jegybank megváltoztatta inflációs célját és csökkentette alapkamatát. Válaszul megingott a befektetők bizalma a Mauricio Macri vezette liberális irányultságú adminisztrációban, menekülni kezdett a tőke, amit a peso jelentős értékvesztése kísért a dollárral szemben.
A központi bank válaszul kénytelen volt több lépcsőben emelni a kamatot, amely végül 40 százalékon kötött ki, a kormány pedig az IMF-hez fordult, amellyel 30 milliárd dolláros hitelről tárgyal. Sajtóhírek szerint a legkevesebb, amit a Valutaalap követel, a költségvetési hiány lefaragása. Ugyanakkor ez a lépés bejött: a Templeton bevásárlása azt mutatja, hogy - legalábbis a kockázatkedvelő - befektetők bizalma visszatért az ország iránt.
Az üzlet Hasenstabnak azért is jól jöhet, mert az elmúlt években nem sok babér termett neki. Túl korán vélte úgy, hogy magához tér a fejlett országok kötvénypiaca, a feltörekvő országokban idén tapasztalható pénzügyi hullámzás miatt pedig érzékeny veszteségeket szenvedett el alapja mexikói, brazil és argentin befektetésein.
Időt nyertek
Semmi kétség afelől, hogy bár ez még nem a háború vége, de a kormány megnyert egy fontos csatát - értékelte az elmúlt napok eseményeit Paul McNamara, a GAM pénzügyi szolgáltató alapkezelő menedzsere. Időt nyertek ahhoz, hogy vegyenek egy nagy levegőt, amely alatt összerakhatnak egy összefüggő tervet a kilábalásra.
Macri pénzügyi csapata ráfeküdhet az IMF-fel folytatandó tárgyalásokra, ami azonban nem lesz könnyű menet. Részben szembe kell néznie azzal, hogy a törvényhozás nyomást gyakorol rá a közüzemi díjak csökkentése érdekében, miközben ezeket éppen azért növelték, hogy leszorítsák a költségvetési hiányt, ami az IMF első számú elvárása lesz.
Nem felejtenek
A másik nehézség, amellyel a kormány szembe kerül, hogy máris tüntetések kezdődtek a Valutaalap szerepvállalása ellen: a tiltakozók szerint a szervezet csak bizonyos szektorok profitját garantálja, miközben vannak olyan családok, amelyek éheznek.
A Macri-administration bő két évvel ezelőtti hatalomra kerülése óta csökkentette az energia és a közlekedés ártámogatását, több ezer közalkalmazottak bocsátott el, miközben mérsékelte az agrár-ipari szektor adóit. Az intézkedések egyik célja a tavaly 25 százalékra gyorsult infláció megfékezése lett volna.
Sok argentinnél kicsapja a biztosítékot az IMF visszatérése az országba, ugyanis még emlékeznek rá, hogy hitelfeltételei hozzájárultak az ország gazdasági összeomlásához 2000-ben. A Valutaalapnak Nestor Kirchner korábbi elnök mutatott ajtót 2003-ban, ezt követően az ország átütemezte adósságát, ám képtelen volt hitelhez jutni a kötvénypiacokon. Ezen a mostani kormány változtatott.
A fotó forrása: Pixabay
DeGiro
A hihetetlenül alacsony tarifák és az elégedett ügyfelek véleményei révén a DEGIRO a leggyorsabban növekvő bróker Európában. Regisztráljon, és fektessen be a DEGIRO biztonsági struktúráján keresztül.
Legolvasottabb

OTP-s ügyfelek vigyázat: ha erről a telefonszámról keresik, ne vegye fel a telefont!

Súlyos áramár-emelkedés jelent meg, a rezsicsökkentés nélküli számlák még magasabbak lehetnek

Váratlan lépés Soros Györgytől

Kétségbeesett eszközhöz nyúlt Putyin, hogy mentse szankcióktól megtört gazdaságát

Még olcsóbb lesz az orosz olaj, miközben beszakadtak az árak

Az aszály nem várt válságot okozott a Dunán

Háborúra készülnek a lengyelek

Brutális gyógyszeráremelés jöhet októbertől
