A 7,5 millió fős népességű Hongkong világviszonylatban abban a kivételes helyzetben van, hogy érkezett a területre az oltási program gyors lebonyolításához szükséges vakcina. Annyi oltóanyagot kötöttek le a Pfizer és a Sinovac szérumából, amennyi a teljes lakosság beoltásához szükséges, és jó ütemben érkeztek a szállítmányok - írja az Euronews. 

Az oltási kedv azonban nagyon alacsony, eddig csak minden ötödik ember kapta meg a koronavírus elleni vakcinát, miközben a helyben raktározott oltóanyag mennyisége óriási. A második dózissal oltottak aránya még kisebb: a hongkongiak 14 százaléka kapott ismétlő oltást.  A hongkongi vezetés oltási munkacsoportja igyekszik felhívni az emberek figyelmét a problémára, és fokozni az oltási hajlandóságot, de eddig nem jártak sikerrel a szakemberek.

"A lejárati idő után nem használhatók fel a vakcinák, és a BioNTech közösségi oltási központjai a jelenlegi tervek szerint szeptember után bezárnak" - mondta Thomas Tsang, az Egészségvédelmi Központ volt vezetője az RTHK rádiónak.

A lakosság hozzáállásánál is megdöbbentőbb a szakember szerint, hogy az egészségügyi dolgozóknak is csak a harmada lett eddig beoltva Hongkongban. Helyi politikusok felvetették, hogy ha nem sikerül rövid időn belül felpörgetni az oltási programot, át kell adni a vakcinákat olyan országoknak, ahol eloltják a készletet a szavatossági idő lejárta előtt.

A nemzetközi egészségügyi szakma azt is problémásnak látja, hogy ha Hongkongban nem oltatja be magát az emberek többsége, és bezárják az oltópontokat, akkor a koronavírus terjedésének megállítása sem lesz hatékony. Hongkongból a világ minden tájára indulnak repülőjáratok, így a fertőzés néhány óra alatt a későbbiekben áthurcolható távoli földrészekre, így Európába.