Business Talks '24

Üzleti konferencia

Ne maradjon le az év
üzleti konferenciájáról!

Szerezze be
jegyét most.

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy egyelőre a Magyarországgal egy szövetségi rendszerben lévő, jóval nagyobb és erősebb államok főkonzulátusai sem tudták eddig megoldani a szárazföldi kimenekítést, így a velük való együttműködés nem vezetett eredményre. Kiemelte azonban, hogy előző nap telefonon beszélt orosz kollégájával, Szergej Lavrovval, és megállapodtak, hogy az érintett magyarok és családtagjaik is felszállhatnak majd az orosz evakuációs járatra Almati - kereskedelmi forgalom előtt még mindig lezárt - repülőterén.

Leszögezte, hogy a külügyminisztérium feladata minden ilyen esetben az, hogy felderítse, vannak-e veszélyben magyarok az adott területen. Így Magyarország kazahsztáni képviseletei is folyamatosan kapcsolatban voltak az országban tartózkodó mintegy száz magyar állampolgárral már a tüntetések kirobbanása óta.

Elmondta, hogy tizenkét személy kért segítségét, közülük ötöt már múlt héten sikerült kimenekíteni Almatiból, így heten maradtak, de egyikük, egy kettős állampolgár végül mégsem élt a felajánlott lehetőséggel.

A többi hat magyar állampolgár jelenleg is úton van, Moszkva közelében fognak landolni egy katonai repülőtéren, ahonnan a magyar nagykövetség munkatársai átszállítják őket egy másik légikikötőbe, és oda fog értük menni a honvédség gépe - tájékoztatott.

Szijjártó Péter aláhúzta, hogy Kazahsztán hazánk stratégiai partnere, ezért Orbán Viktor miniszterelnök a nap folyamán beszélt Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnökkel, akit szolidaritásáról és részvétéről biztosított a halálos áldozatok miatt.

"Természetesen aggodalommal figyeltük azokat az eseményeket, amelyekről a nemzetközi médiumok az elmúlt napokban hírt adtak, miszerint Kazahsztánban megpróbálták megdönteni az alkotmányos rendet, és egy jól koordinált akció keretében támadták meg magát a kazah államot" - idézi az MTI.

"A közép-ázsiai térségre mindig is kiemelt figyelmet fordítottunk, hiszen a régió biztonsága alapvetően meg tudja határozni az európai, közép-európai biztonságot is" - tette hozzá.

A miniszter végezetül arról számolt be, hogy a kormány már előző héten felajánlotta a segítségét, kedden pedig videokonferenciát tartanak a Türk Tanács külügyminiszterei, amelyen ő maga is részt fog venni a szervezetben megfigyelői státusszal rendelkező Magyarország képviseletében.