Nagyon tanulságos, ugyanakkor saját történetén is túlmutató riport jelent meg januárban az Átlátszón, mely a csehországi atomenergiás elképzelések és az oroszokkal való cseh viszony alakulását mutatta be. A tanulmánynak beillő terjedelmű írás végigvette Temelin (az erőmű neve csehül : Jaderná elektrárna Temelín, vagyis: JETE) felemelkedését és a két első reaktor után tervezett bővítések bukását, illetve hogy mindez hogyan függ össze Andrej Babis felemelkedésével és bukásával. De ami ennél is érdekesebb: a riport részletesen leírja, hogy mi minden vezetett el a nemzetbiztonsági érdekek felértékelődéséhez, és ahhoz, hogy Prága ebben az iparágban leszámoljon az az orosz befolyással.
A riport ismeretében egyáltalán nem meglepő az Parameter.sk-n megjelent friss hír, hogy a csehek szakítanak az orosz atomerőművi üzemanyag-beszerzési hagyománnyal. A most megjelent, a temelini atomerőmű üzemanyag ellátásáról szóló pályázat eredménye szerint ugyanis itt is megszakad a Roszatom jelenlét; a beszállító már biztosan nem orosz cég lesz, mivel azt az amerikai Westinghouse és a francia Framatome lett a befutó.
A CEZ állami energiaholding tulajdonában lévő erőmű az új szerződést 15 évre köti a nyertesekkel, akik valószínűleg 2024-től szállítják majd a nukleáris üzemanyagot az erőműbe. A Westinghouse egyébként korábban, a svédországi gyártóüzemén keresztül 10 évig már szállított a temelini erőműnek.
Legolvasottabb
Orosz földgáz: Brüsszel enged, de Magyarország megütheti a bokáját
Németország borítja az uniós olajembargót, külön tiltást vezetnek be

Szutykos volt a pizzéria, azonnal bezáratta a hatóság

Gázár: Románia lepipálta Magyarországot

EU-jóslat: az év második felében kapják a nyakukba a magyarok a feketelevest

Látványos változás jön a boltokban május 28-tól

Sok pénzt osztana szét Brüsszel az orosz energiafüggőség megszüntetésére

Sötét árnyék vetül az egyik nagy magyarországi presztízsberuházásra
