A több tízezer elbocsátott mellett azok sem jártak egyértelműen jól, akik maradtak, ugyanis átlagban 600 koronával csökkent a havi bérük.
A Hospodárské Noviny című cseh gazdasági napilap szerint ez olvasható ki azokból a statisztikákból, amelyeket az utóbbi napokban jelentettek meg az állami hivatalok.
Ez az eredmény alapvetően a kormány tavaly ősszel életbe léptetett takarékossági intézkedéseinek és a költségvetési megszorításoknak a következménye.
Az állami szférában a reálbérek a tavalyi év kezdete óta folyamatosan csökkennek. A kereskedelmi szférában, a magáncégekben azonban már bérnövekedés van. Három év után most ismét magasabbak az átlagbérek a kereskedelmi-üzleti szférában, mint az állami szektorban.
A legjobban az iparnak megy, ahol az idei első negyedévben 3,8 százalékkal emelkedtek az átlagbérek. Az energetikában és a számítógépes-információs technológiák terén mintegy tíz százalékos volt az emelkedés, s ezekben a szakokban 43-44 ezer korona a havi bruttó átlagbér. A banki szféra 53 ezer koronás átlagbérrel azonban továbbra is a legjobb munkahely Csehországban.
Májusban az országos havi bruttó átlagbér 23.144 korona volt Csehországban. A munkanélküliségi ráta 8,2 százalékpontra csökkent, ami 0,4 százalékkal jobb eredmény mint áprilisban, 489.996. munkanélkülit tartottak nyilván. Egy-egy szabad munkahelyre továbbra is átlagban 40 jelentkező van.
A cseh optimizmust visszafogják a német gazdaság gyengébb eredményei. "Az utóbbi németországi számok nem biztatóak. A német gazdaság fejlődése pedig alapvető befolyással van a cseh gazdaságra" - olvasható a Raiffeisenbank egyik elemzésében.
Legolvasottabb

Így lehet kijátszani az új benzinárszabályt
Hatósági áras üzemanyagok: nem várt probléma az OMV-nél

Adategyeztetés: szüneteltethetik a nyugdíját annak, aki ezt elmulasztja

Új autómárka jelent meg Magyarországon, 20 kereskedés nyílik

Termobárikus fegyvert vetettek be Ukrajnában
Soros György megtalálta Vlagyimir Putyin gyenge pontját?

Úgy halnak le az atomerőművek, hogy egész Európa energiaválságba kerülhet
