Horvátországban 31. napja nem veszik fel a munkát az oktatási dolgozók, akik kezdetben gördülő sztrájkot tartottak, vagyis minden nap más megyékben sztrájkoltak, múlt hét kedd óta azonban általános sztrájkot hirdettek. A Jelasics téri tüntetésre a zágrábiakon kívül az egész országból érkeztek résztvevők, közel kétszáz autóbusszal.

A dobokkal, sípokkal és transzparensekkel felszerelt tömeg és a vidékről érkező autóbuszok az egész belváros forgalmát megbénították. A sztrájk nyomására a kormány nemrég úgy döntött, három részletben hat százalékkal emeli jövőre a köztisztviselők és a közalkalmazottak bérét. A pedagógus szakszervezetek azonban az úgynevezett illetményszorzók 3 százalékpontos emelését is követelik, mert szerintük az oktatási dolgozók fizetése így is elmarad a közszféra más területein dolgozókétól.

A kormány megígérte, hogy 2020. június 30-ig felülvizsgálja a jelenlegi bérbesorolási kategóriákat. Ha a rendelkezésre álló idő alatt ez mégsem sikerül, a pedagógus bértáblán belül két százalékponttal emelik az úgynevezett illetményszorzókat. A szakszervezetek azonban ezzel sem elégedettek.

Andrej Plenkovic horvát kormányfő hétfőn a sajtónak úgy nyilatkozott: a kormány megértette a szakszervezetek üzenetét, és reményének adott hangot, hogy a nap folyamán sikerül megegyezniük.

"Azt hiszem, lesz megoldás, amelynek az a célja, hogy a gyerekek újra iskolába járhassanak, a pedagógusok elégedettek legyenek, és végre befejeződjön ez a történet, hogy mindannyian elmondhassuk: javítottunk a rendszeren" - hangsúlyozta a kormányfő.

Branimir Mihalinec, a középiskolai dolgozók szakszervezetének elnöke bejelentette: amennyiben sikerül megállapodni a kormánnyal, arról a következő két napban egyeztetni fognak a tagsággal.

"Ha a tagok elfogadják a kormány ajánlatát, csütörtökön véget ér a sztrájk" - mondta Mihalinec.