A 28 legnagyobb európai bankot, illetve az európai bankrendszer egészét vizsgáló  tanulmányból kiderül, hogy a 2013-as tetőzés óta jelentősen javult a helyzet, de az euróövezeti bankrendszer bruttó kinnlevőség-portfólióján belüli rossz hitelek aránya  még mindig több mint a kétszerese a világgazdaság más nagy erőcentrumaiban mért rátának - írja az MTI.

A vizsgált 28 nagybank átlagos nem teljesítő kinnlevőség-rátája ma már 4 százalék alatti, de az euróövezet egészében megközelíti a 7 százalékot, miközben például az észak-amerikai bankszektorban nem éri el a 2 százalékot, és Ázsiában sem haladja meg sokkal a 3 százalékot.

A Moody's szerint továbbra is Görögországban a legszélsőségesebb a helyzet: a görög bankszektor bruttó kinnlevőség-állományán belül 44,9 százalék a nem teljesítő követelések aránya. Cipruson 38,9 százalék, Portugáliában 15,2 százalék, Olaszországban 11,1 százalék a rendszerszintű rosszhitelráta.

A közép- és kelet-európai EU-gazdaságokon belül Bulgáriában a legmagasabb a problémás kinnlevőségek aránya: a Moody's adatai szerint a bolgár bankrendszer kinnlevőség-portfóliójának 10,6 százaléka nem teljesítő. Közvetlenül utána Szlovénia következik 10,5 százalékkal.

A magyar bankrendszer bruttó kinnlevőségeinek nem teljesítő hányada a Moody's szerint 8,9 százalék.

A hitelminősítő mindazonáltal a magyar bankrendszerre már csaknem két éve pozitív kilátást tart érvényben, és ezt május elején megerősítette. Várakozása szerint a magyar bankrendszer szektorszintű nem teljesítő kinnlevőség-rátája a teljes követelés-portfólió 8 százaléka alá csökken 2018 végéig.

A hitelminősítő azzal számol, hogy a magyar bankrendszer működési kondícióinak javulása általánosságban is jót tesz a szektor hitelportfólió-minőségének és tőkehelyzetének. Várakozása szerint a magyar gazdaság élénk aktivitása közepette a magyar bankrendszer hitelkihelyezésének értéke az idén és jövőre is 10 százalék körüli ütemben növekedhet a 2008-as pénzügyi válságot követő évek visszaesése után.

A Moody's kimutatja, hogy az összes európai bank nem teljesítő kinnlevőség-állománya 2017 végén 813 milliárd euró volt. Ez is komoly javulást jelent, hiszen három évvel korábban még 1120 milliárd euró volt az európai bankszektort terhelő rosszhitelállomány.

A mostani problémás hiteltömeg fele a 28 legnagyobb európai bankra jut.

E bankok tőkehelyzete is javul mindazonáltal: a hitelminősítő kimutatása szerint a vizsgált nagybankok átlagos alapszintű - Tier 1 - tőkemegfelelési mutatója 17,2 százalék volt 2017 végén a 2014 végén mért 14,2 százalék után.

Ez jelentős javulás, de az Európai Bankhatóság (EBA) és az euróövezeti jegybank (EKB) idei stressztesztjéből lehet majd pontos képet alkotni arról, hogy a legnagyobb európai bankoknak mekkora a kapacitásuk a külső sokkok elviselésére - áll a Moody's szerdai szektorelemzésében.

A kép forrása: Shutterstock.