A dokumentum aláírói mindenekelőtt sajnálatukat fejezték ki az amerikai importvámok miatt, és leszögezték, az intézkedés nem igazolható nemzetbiztonsági okokkal. Az uniós vezetők határozott támogatásukról biztosították az Európai Bizottságot, kiemelve, hogy az EU fenntartja a jogot, hogy szükség esetén "arányos és megfelelő" válaszintézkedéseket hozzon, összhangban a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályaival.

Mint közölték: a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett lépés nem nyújt megfelelő orvoslatot a globális túlkapacitás valós problémájára.

"Az erős transzatlanti kapcsolat a sarokköve mind az Egyesült Államok, mind az Európai Unió biztonságának" - hangsúlyozták a közös nyilatkozatban.

"Örülök a bejelentésnek, miszerint ideiglenesen kivonják az EU-t az intézkedések alól. Azon fogunk ma dolgozni, hogy miként lehetne állandó mentességet elérni" - közölte Theresa May brit miniszterelnök a reggeli ülés előtt.

Charles Michel belga kormányfő pedig úgy vélekedett, ezen lépés "olyan benyomást kelt, mintha az Egyesült Államok elnöke úgy akarna tárgyalni az Európai Unióval, hogy közben pisztolyt szorít a fejünkhöz".

Pierre Moscovici uniós gazdasági és pénzügyi biztos leszögezte: az ördög a részletekben rejlik, az EU-nak fel kell készülnie minden eshetőségre.

A zárónyilatkozatban egyebek mellett arra is kitértek, hogy "a közösségi oldalaknak és a digitális platformoknak biztosítaniuk kell az átláthatóságot, illetve az állampolgárok magánéletének és személyes adatainak teljes körű védelmét".

"Az európai uniós és a nemzeti szabályozást tiszteletben kell tartani" - írták a Facebook körül a napokban kirobbant botrányra utalva. Mint kiderült, a közösségi oldal adatbázisát üzleti, és főként politikai kampányok céljaira használták az emberek hozzájárulása nélkül.

Képünk forrása: Shutterstock