Az Európai Unió billeg, és Geert Wilders, a holland Szabadság Párt vezetője el akarja lökni az egyik irányba. Az 52 éves politikus, akinek pártja vezeti a közvélemény-kutatásokat, azt ígéri, hogy ha a jövő év márciusában esedékes parlamenti választásokon hatalomra kerül, akkor kilépteti Hollandiát a 28 tagú államközösségből - írja a Bloomberg.
Az EU lebomlóban van, és ezt a folyamatot segíteni kell - jelentette ki a héten adott interjújában, hozzátéve: arra biztatja a brit szavazókat, hogy a leghamarabb júniusban esedékes referendumon voksoljanak Nagy-Britannia függetlensége mellett. Szerinte a Brexit precedenst teremtene, amelyet más uniós tagországok könnyen követhetnének.
Svájc 2.0
Országunk nem hozhat szuverén döntéseket, a saját bevándorlási politikánkat sem határozhatjuk meg, sőt a határainkat sem zárhatjuk le, ha úgy látnánk jónak - fogalmazott. Azt szeretném, ha Hollandia olyan lenne, mint Svájc: Európa közepén maradna, de nem lenne tagja az Európai Uniónak.
Wilders 2004-ben szakított az ország egyik nagy pártjával, a Liberálisokkal, létrehozva saját iszlámellenes platformját. Támogatottsága egyenes arányban nőtt azzal, ahogy tavaly több mint egymillió bevándorló érkezett Szíriából és más országokból Európába.
Ki, kivel?
A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a Szabadságpárt több helyre számíthatna a hágai parlamentben, mint amennyit a Liberálisok kaptak legutóbb. A növekedés feltűnő. Míg 2012-ben 15 mandátumot szereztek, most 41 jutna nekik a 150 fős törvényhozásban. A második helyért a liberális párt versenyez a Kereszténydemokrata Párttal.
A Liberálisok vegyes jelzéseket küldenek arról, hogy hajlandóak lennének-e együtt kormányozni az euroszkeptikusokkal, míg a kereszténydemokraták kizárják ezt a lehetőséget. Wilders elfogadná partnernek volt pártját, azonban csak akkor, ha annak élén nem Mark Rutte miniszterelnök állna. A kormányfő csak akkor állna szóba vele, ha visszavonná egyik korábbi menekültellenes kijelentését, amire nem hajlandó.
Hazaküldené őket
A Szabadságpárt vezetője Hollandia eladásával vádolja kollégáját. Őt okolja azért, hogy a hollandoknak megszorításokat kellett elviselniük, a nyugdíjak csökkentek, az adók nőttek, miközben az ország pénzét a görög mentőcsomagokra és a bevándorlókkal kapcsolatos kiadásokra fordították. Hollandia tavaly 59 ezer menekültet fogadott, ami 1,2 milliárd eurójába került az adófizetőknek.
Wilders - akit a rendőrség állandóan védelem alatt tart - úgy véli, hogy az országába érkező szíriaiak nem biztonságos otthont keresnek Hollandiában, hiszen számos békés országot kereszteztek útjuk alatt. Szerinte az Öböl menti országoknak kellene több bevándorlót fogadniuk és a katonaképes szír férfiakat vissza kellene küldeni hazájukba harcolni a polgárháborúba.
Ez nem az európaiak dolga - utal arra, hogy az Iszlám Állam elleni légi hadműveletben holland harci gépek is részt vesznek. Európa nem tudja kezelni ezt a problémát - szögezi le, nem titkolva, hogy az év végi kölni erőszakoskodásban ennek bizonyítékát látja.
Nem lesz könnyű
Nem segíti Wilders nagyra törő terveinek megvalósítását az a körülmény, hogy a holland pártszerkezet elképesztően szétaprózott. A legutóbbi választásokon 11 párt jutott be a parlamentbe, ami rendkívüli módon megnehezíti a stabil kormánytöbbség kialakítását és ingataggá teszi a kormányt. Emiatt az elmúlt tíz évben négyszer kellett előrehozott választásokat kiírni.
Kétségeket ébreszt a siker iránt az is, hogy a két választás között készült felmérések korábban is a Szabadságpárt nagy népszerűségét jelezték, amit azonban nem tudtak szavazatokra váltani. Wilders, talán erre gondolva, azt mondta, hogy a legjobb lenne, ha a pártjának erősödése nyomán rá lehetne szorítani a kormányt egy euroszkeptikus irányváltásra.
Legolvasottabb

Adategyeztetés: szüneteltethetik a nyugdíját annak, aki ezt elmulasztja

Így lehet kijátszani az új benzinárszabályt

Új autómárka jelent meg Magyarországon, 20 kereskedés nyílik
Soros György megtalálta Vlagyimir Putyin gyenge pontját?

Jöhet 380 vagy 450 forintos euró is

Külföldiek tankolása: váratlanul tett egy kivételt a kormány

Nem kímélik az oroszok Romániát sem

Különadó: megszólaltak a legnagyobb kereskedők
