A járvány-korlátozások miatt 200-ban limitálták a meghívott képviselők és szenátorok számát. A történelemben először fordult elő, hogy az elnök mögött két nő, Kamala Harris alelnök, és Nancy Pelosi házelnök foglalt helyet a képviselőházban.

Amerika ismét mozgásba lendült - jelentette ki Joe Biden amerikai elnök országértékelő kongresszusi beszédében, száz nappal a beiktatása után, .

Hivatalba lépése óta mintegy 220 millió koronavírus elleni vakcinát adtak be az Egyesült Államokban, amely "messze meghaladja" a január 20-án kitűzött 100 milliós célt. Az idősek halálozási aránya zuhan, és ma már minden 16 év feletti amerikai jogosult az oltásra. "Mindannyiótok segítségének köszönhetően" - mondta Biden a törvényhozóknak. Az elnök ismét felszólította az embereket, hogy oltassák be magukat - derül ki az MTI beszámolójából.

Az elnök szerint az Amerikai Foglalkoztatási Terv "mérnököket és építőmunkásokat fog foglalkoztatni, akik energiahatékony épületeket és otthonokat fognak építeni." A környezetvédelmi tervek részleteiről szólva bejelentette, hogy 500 ezer elektromos töltőállomást telepítenek az autópályák mentén, a gazdák takarónövényeket ültetnek majd, hogy így csökkentsék a levegőben lévő szén-dioxidot. "Nincs ok arra, hogy a szélturbinák ne Pittsburghben épüljenek meg Peking helyett."

"Az Amerikai Foglalkoztatási Terv milliónyi jól fizető munkahelyet fog teremteni, olyan munkahelyeket, amelyek segítségével az amerikaiak fel tudják nevelni a családjukat" - tette hozzá az elnök, aki szerint emberek millióinak fognak segíteni abban, hogy visszatérhessenek a munkahelyükre. A tervezett munkahelyek közel 90 százaléka nem igényel majd felsőfokú végzettséget.

Beszédében felszólította az Országos Egészségügyi Központot (NIH), hozzanak létre olyan kutatási központot, amelynek célja, hogy áttöréseket érjenek el az olyan betegségekkel szemben, mint például a daganatos megbetegedések, az Alzheimer-kór, vagy a cukorbetegség. "Nem tudnék mást mondani, ami ennél kétpártibb lenne. Vessünk véget a ráknak!" - fogalmazott Biden.

Az elnök kétpárti megegyezést sürgetett a tervezett gazdasági csomag elfogadásával kapcsolatban. "Belföldi konszenzusra van szükség ahhoz, hogy fenntartható legyen az Egyesült Államok globális versenyképessége, különösen Kínával szemben".

A lépések finanszírozásával kapcsolatban az elnök ismét elmondta, hogy a leggazdagabb amerikaiaknak több adót kell majd fizetniük a jövőben. "Itt az ideje, hogy az amerikai vállalatok és az amerikai emberek leggazdagabb 1 százaléka tisztességesen kivegye a részét az adózásból".

Oroszországgal kapcsolatban Biden azt mondta: "Putyin elnöknek egyértelművé tettem, hogy bár nem törekszünk a feszültség súlyosbítására, de cselekedeteiknek következményei lesznek, ha igaznak bizonyulnak". Az Egyesült Államok arányosan reagált az orosz lépésekre. "Putyin most már megérti, hogy válaszolni fogunk " - tette hozzá az elnök.

A bevándorlást nélkülözhetetlennek nevezte az Egyesült Államok szempontjából, és felszólította a törvényhozókat, tegyenek lépéseket a "számtalan ember ügyében", akik állampolgárságra vágynak. "Harminc éve beszélnek a politikusok a bevándorlási reformról, de semmit nem tettek. Ezt ideje kijavítani".

Több mint egy órás beszédének végén az elnök a január 6-i Capitolium elleni támadást egzisztenciális válságnak nevezte, amely "próbára tette a demokráciát." Úgy vélte, a küzdelem nem ért véget, "a világ autokratái" ugyanis az amerikai demokrácia megszűnésére fogadtak. "Be kell bizonyítanunk, hogy tévedtek. Csak annyit kérek, hogy tegyük meg a magunkét mindannyian. Az autokraták nem fogják megnyerni a jövőt. Mi fogjuk. Amerika fogja megnyerni" - fogalmazott Joe Biden.