Korszakváltás előtt áll Kuba, amelyet az 1959-es forradalomtól kezdve 2006-ig a 86 éves Fidel Castro, majd súlyos betegsége miatt a helyét átvevő öccse, a 81 éves Raul Castro vezetett. Utóbbi, akit 2008-ban államfővé választottak, majd az elmúlt hetekben hogy, hogy nem, újraválasztottak, a parlament alakuló ülésén bejelentette, hogy ennek az időszaknak a végén, 2018-ban biztosan távozik a hatalomból. A 600 fős testület megválasztotta első elnökhelyettesnek Diaz-Canel Bermudezt, ami arra utal, hogy ő az első számú esélyes a Castro testvérek utódlására.
A forradalom az USA támogatását élvező Fulgenico Batista diktatúráját döntötte meg. A Castro-féle egypártrendszer ezt követően a Szovjetunió 1991-es bukásáig szovjet támogatással maradt talpon, majd az elmúlt években erősen támaszkodott a szélső baloldali venezuelai rezsim segítségére. Raul az elmúlt években könnyített a szocialista rendszerekre jellemző korlátozásokon: megszüntette a mobiltelefonálás korlátozását és a pc-k otthoni használatának tilalmát, eltörölte a drága vízumok beszerzésének kötelezettségét és utat nyitott a mikrovállalkozások alapítása előtt.
Ennek ellenére hét végi beszédében is leszögezte, hogy nem kíván a kapitalizmus helyreállítását levezénylő államfő lenni. Azért választottak meg - mondta -, hogy fenntartsam és folytassam a tökéletes szocializmus kiépítését. Ehhez le kell gyűrniük az USA blokádját, amit nem sokkal a forradalom győzelme után vezettek be. Az utódjelölt, a mérnöki végzettségű Diaz-Canel Bermudez végigjárta a kommunista párt hierarchiáját a helyi vezetői posztoktól az országos szintig, egy időben oktatási miniszter is volt. Ha Rault egészségi állapota már 2018 előtt akadályozná a feladatai ellátásában, Bermudez lépne a helyére.
Legolvasottabb

Adategyeztetés: szüneteltethetik a nyugdíját annak, aki ezt elmulasztja

Így lehet kijátszani az új benzinárszabályt
Soros György megtalálta Vlagyimir Putyin gyenge pontját?

Új autómárka jelent meg Magyarországon, 20 kereskedés nyílik

Jöhet 380 vagy 450 forintos euró is

Úgy halnak le az atomerőművek, hogy egész Európa energiaválságba kerülhet
Változik a tankolás a Mol-kutakon

Olajembargó: Brüsszelben gerjed a konfliktus a magyar kormány miatt
