A ZEW gazdaságkutató intézet (ZEW - Leibniz-Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung GmbH) áprilisi befektetői hangulati felmérésében a konjunkturális várakozások indexe Németországra vonatkozóan az előző havi 76,6 pontról 5,9 ponttal 70,7 pontra csökkent. A piaci konszenzus 79,0 pontra számított áprilisra.

Az 5,9 pontos havi csökkenés a legnagyobb 2020 novembere óta, amikor 56,1 pontról esett vissza 39,0 pontra az index. Az áprilisi 70,7 pont viszont aránylag nem esik messze a tavaly szeptemberben 77,4 ponton elért húsz éves csúcstól.

Az aktuális konjunkturális helyzet megítélése ellenben 12,2 ponttal javult az előző havihoz képest, így mínusz 48,8 ponton nagyjából a 2020 márciusi szinten áll.

Achim Wambach, a ZEW elnöke a kimutatás megállapításairól szólva kiemelte, hogy a befektetési szakemberek elsősorban a lakossági fogyasztás csökkenésétől tartanak újabb járványvédelmi korlátozások esetén, ezért romlott a konjunkturális várakozásokat tükröző mutatószám értéke. Az exportkilátások azonban továbbra is jók, ami hozzájárult az aktuális konjunkturális helyzet megítélésének a javulásához.

Az euróövezetre vonatkozóan a pénzügyi szakemberek konjunkturális várakozásai 7,7 ponttal csökkentek az előző havihoz képest 66,3 pontra áprilisban, január óta a legalacsonyabbra. Az aktuális helyzet megítélésének a mutatószáma pedig 4,3 ponttal emelkedett mínusz 65,5 pontra.

A befektetési szakemberek változatlanul az inflációs nyomás növekedésétől tartanak az euróövezetben, bár az előző havinál kisebb mértékben. A vonatkozó mutatószám 5,5 ponttal csökkent 75,1 pontra. A németországi inflációs várakozások mutatószáma 4,2 ponttal csökkent 76,8 pontra.

A ZEW havi rendszerességgel végzi el befektetői hangulati felmérését mintegy 350 német intézményes befektető és neves pénzügyi elemző körében. Az index pozitív értéke optimista, negatív értéke pesszimista várakozásokat számszerűsít. A konjunkturális várakozások indexe hat hónapos időtávra vonatkozik.
https://www.zew.de/presse/pressearchiv/erwartungen-gehen-zurueck