A mutató mínusz 39,3 pontra esett a februári 54,3 pontról. A 93,6 pontos esés a legnagyobb a ZEW-index 1991 decemberi bevezetése óta és a mutató 2019 nyara óta legalacsonyabb szintre került elsősorban az Ukrajna elleni orosz invázió, illetve az emiatt Oroszország ellen elrendelt nyugati szankciók miatt.

A jelenlegi helyzet megítélése valamivel jobb lett a vártnál. A márciusi mutató mínusz 21,4 pontra csökkent a februári mínusz 8,1 pontról. A szakértők mínusz 22,5 pontot vártak márciusra.

Az inflációs rátával kapcsolatos várakozási mutató 107,7 ponttal 70,2 pontra ugrott - írja az MTI.

Egyre valószínűbb a recesszió. Az ukrajnai konfliktus és az Oroszország elleni szankciók rontják Németország gazdasági kilátásait. A gazdasági várakozások esése az inflációs várakozások meredek emelkedésével jár. Ezért a szakértők stagflációra számítanak a következő hónapokban. A romló kilátások a német gazdaság szinte minden szektorát érintik

– mondta Achim Wambach professzor, a ZEW elnöke.

 

A ZEW euróövezeti gazdaságba vetett üzleti bizalmi indexe márciusban mínusz 38,7 pontra esett az egy hónappal korábbi 48,6 pontról, míg az eurózóna jelenlegi gazdasági helyzetével kapcsolatos mutató 22,5 ponttal, mínusz 21,9 pontra esett. Az euróövezetre vonatkozó inflációs várakozás 104,6 ponttal, 69,5 pontra ugrott.

A német recesszió veszélye fenyegető a magyar gazdaságra: hagyományosan a hazai termelés és növekedés erősen függ a némettől. Köszönhető ez annak, hogy 2021-es adatok szerint közel 3000 német cég működött hazánkban, amelyek több mint 200 ezer embernek adnak munkát. Minden 4. külföldi befektetés német cégtől érkezik Magyarországra. A teljes áruforgalom 61 529 millió dollárt tett ki, ebből a magyar export 33,38 milliárd dollár volt. Az elmúlt időszakban a magyar gazdaságban az export helyett a fogyasztás volt hangsúlyos elem a növekedésnél, de ez nem tartós változás, így súlyos problémát jelenthet a fontos exportpiac kiesése.