Egy tokiói bíróság szerdán 95 milliárd eurós kártérítés megfizetésére kötelezte a Tepco japán áramszolgáltató vállalat négy korábbi vezetőjét, amiért nem sikerült megakadályozniuk a fukusimai atomerőműben 2011-ben történt balesetet. Az ítélettel a Tepco részvényesei által 2012-ben indított jogi eljárás zárult le. Ez az első alkalom, hogy a csoport korábbi vezetőit felelősségre vonják a Fukusima-1 erőműben történt katasztrófáért, amely egy hatalmas szökőár után következett be.

Az erőmű üzemeltetőjeként a Tepco a katasztrófa óta számos bírósági eljárással nézett szembe, amelyet többek között olyan lakosok indítottak, akik a sugárzás miatt kénytelenek voltak elmenekülni a régióból, és kerültek igen nehéz körülmények közé. 2019-ben - igaz, csak első fokon, de - felmentették a Tepco három korábbi vezetőjét a régióból evakuáltak által indított perben. Az ítéletet a civil felek megfellebbezték.

A korábban felmentett három vezető is a szerdán elítéltek között van.

Néhány hete Tokióban hangos utcai tüntetésekben végződött a Legfelsőbb Bíróság egyik ítélete, mely szerint a japán kormánynak nem kell kártérítést fizetnie a fukusimai atomerőmű-katasztrófa kárvallottjainak.

Japán keleti partját 2011. március 11-én 9-es erősségű földrengés rázta meg, és az azt követő szökőár súlyosan megrongálta a fukusimai atomerőművet. A hidrogénrobbanással és reaktorleolvadással is járó katasztrófáról és az azóta eltelt évek kétségbeesett lépéseiről is részletes beszámolót írtunk.  

A 11 évvel ezelőtti szökőár több mint 19 ezer ember halálát okozta a távol-keleti országban, a Fukusima-1 erőműben keletkezett kár és a nukleáris sugárzás veszélye miatt pedig több mint 160 ezer embert kellett kitelepíteni. Közülük több tízezren a mai napig nem térhettek vissza otthonukba.
A hivatalos jelentések szerint Fukusimában már nem indul majd újra az erőmű egyetlen egysége sem, és a romeltakarítási munkálatok legalább 40 évet vesznek majd igénybe.