Annak ellenére, hogy a tárgyalások már három hete folynak, az álláspontok alig közeledtek. Az érdekképviselők ugyanis kitartanak azon követelésük mellett, hogy a béremelést a gyár minden dolgozójának egy összegben hagyják jóvá, a gyár vezetésének ajánlatában azonban mindössze 170 lej szerepel.
Követeléseinket hivatalos levél formájában is eljutattuk a vezetőséghez, ami feltétele a tiltakozó akciók elkezdésének - jelentette ki Ion Iordache, a Dacia gyár dolgozói szakszervezetének (SAB) alelnöke.
A Renault romániai leányánál a dolgozók átlagfizetése jelenleg 1700 lej (413 euró), a szerelőunkások átlagbére 1540 lej. Figyelembe véve a tavalyi csekély mértékű béremelést, a vállalat bevételeinek tavalyi alakulását, illetve az idei évre vonatkozó prognózisokat úgy gondoljuk, hogy mostani követeléseink megalapozottak - jelentette ki Iordache.
Az érdekképviselet és a gyár vezetősége közötti konfliktusra volt már példa, tavaly tavasszal ugyanis három hétig szünetelt a munka, ami 13 millió eurós veszteséget okozott a Daciának.
Akkor a dolgozók 550 lejes fizetésemelést követeltek, ám a gazdasági válságra hivatkozva a gyár vezetőségének sikerült végül 360 lejes béremelést kialkudnia.
Tavaly, az év eleji gyenge kezdés után - elsősorban a nyugat-európai országokban bevezetett roncsautó programnak köszönhetően - az eladások látványosan megugrottak, ami a tervezett létszámleépítések helyett végül a gyártási kapacitás növeléséhez vezetett.
A Dacia 2009-ben több mint 311 ezer gépkocsit értékesített, ennek 85 százaléka külföldön talált gazdára. Bár 2010-ben a legtöbb uniós ország leállította roncsprogramját, idén is a tavalyihoz hasonló nagyságrendű eladásra számítunk.
A nemrég bemutatott új modell, a városi terepjáró a Duster iránt ugyanis máris óriási az érdeklődés -véli Iordache.
Legolvasottabb
Brüsszel megnyitja a pénzcsapot az energiafüggetlenség biztosítására

EU-jóslat: az év második felében kapják a nyakukba a magyarok a feketelevest

Elképesztő felár egy balatoni étteremben, így kompenzálnak a vendéglátósok
Orosz földgáz: Brüsszel enged, de Magyarország megütheti a bokáját

Merkely Béla nagy megállapodást jelentett be a SOTE és a Roche között
Németország borítja az uniós olajembargót, külön tiltást vezetnek be

Fata László: ha azt szeretném, hogy a dolgozómnak legyen rendes széke otthon, akkor ne pénzt adjak neki, hanem széket

Sötét árnyék vetül az egyik nagy magyarországi presztízsberuházásra
