A Fed monetáris politikai testülete, a nyíltpiaci bizottság (Federal Open Market Committee, FOMC) kétnapos ülésén meghozott döntés összhangban volt a testület korábban tett monetáris politikai jelzéseivel és a piacon a mostani döntésről előzőleg kialakult elemzői konszenzussal.

A Fed a robusztus gazdasági növekedéssel, a foglalkoztatás "egészséges" mértékű növekedésével, az alacsony munkanélküliségi rátával, a lakossági fogyasztás erőteljes mértékével és a fogyasztói árak inflációs célt megközelítő emelkedésével indokolta döntését.

A Fed az indoklásban kifejezte meggyőződését, hogy a gazdaság elég erőteljes alapokon áll ahhoz, hogy elviselje a főbb kereskedelmi partnerekkel mélyülő ellentétek, a valamivel gyengébb vállalati beruházások és a lanyha ingatlanpiaci növekedés által okozott terheket.

A piac a Fed által korábban tett jelzések alapján az idén még egy, jövőre pedig három kamatemelésre számít. A Fed kamatdöntésének mostani indoklása is megerősítette a várható kamatpályáról kialakult piaci feltételezéseket.

A nyíltpiaci bizottság 2015 decembere előtt hét évig tartotta történelmi mélységben, zéró közeli szinten az alapkamatot, hogy ezáltal ösztönözze a gazdasági növekedést és felpörgesse az inflációt.

A Fed legutóbbi, szeptemberi kamatdöntő ülésén emelte meg a piaci várakozásoknak megfelelően 1,75-2,00 százalékról 2,00-2,25 százalékra az irányadó dollárkamat-sávot.

Az akkori döntés indoklásában a gazdaság jó teljesítményét nyugtázva a Fed megerősítette szándékát a monetáris szigorítás folytatására a jövő évre is.

Az indoklásból azonban a Fed szeptemberben hagyta ki első alkalommal a monetáris politikájára alkalmazott "alkalmazkodó" (accommodative) jelzőt, jelezve ezzel, hogy a jövőben sokkal inkább semleges, sem mint gazdaságösztönző vagy a túlfűtöttséget fékező monetáris politikát kíván folytatni.