Az intézkedés hátterében a menekültügyet szabályozó dublini egyezmény következetes végrehajtása áll - ismertette a szóvivő. Csak vasárnap 260 menekültet küldtek vissza Bajorországból Felső-Ausztriába.

A dublini szabályozás értelmében európai uniós tagállam csak akkor vesz fel menekülteket, ha azok az érintett tagállamban kívánják előterjeszteni menedékkérelmüket. Azonban ha a migránsok egy másik EU-tagállamban kívánnak menedéket kérni, így például Svédországban, akkor a német hatóságok nem engedik őket tovább utazni - olvasható a Die Welt című német lapban.

Simone Mayr-Kirchberger, Felső-Ausztria rendőrségi szóvivője a Die Presse című osztrák napilapnak elmondta, hogy "növekvő tendenciát mutat" a Németországból kiutasított menekültek száma. A német hatóságok idén naponta "közel 200" embert küldtek vissza, akik közül kiutasításukat követően sokan újra próbálkoznak a határátlépéssel.

Az elmúlt hónapok során naponta tucatnyi migránst fordítottak vissza a német határon, mivel nem nyilatkoztak arról, hogy Németországban szeretnének menedéket kérni.

Időközben a rossz időjárási körülmények miatt csökken a balkáni útvonalon érkező migránsok száma, azonban még így is ezrek vannak úton Törökország és Németország között.

Idén az első tíz napban 25 ezer migráns haladt át Szlovénián Nyugat-Európa irányába - közölte az STA szlovén hírügynökség. Szlovéniában - a legfrissebb ljubljanai adatok szerint - október közepe óta 404 ezer illegális bevándorlót regisztráltak, csak az újévben 25 333-at.
Ugyanezen idő alatt 24 ezren érkeztek Ausztriába - közölte a Die Presse.

Az osztrák-szlovén határon is visszaküldik azokat a migránsokat, akik csak át akarnak utazni Ausztrián anélkül, hogy menedékkérelmet nyújtanának be.

Sobotka: nyomást kell gyakorolni Törökországra

Az Európai Bizottságnak nyomást kell gyakorolnia Törökországra, hogy teljesítse az Európai Unióval megkötött, migrációval kapcsolatos megállapodást - jelentette ki Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök, miután hétfőn Prágában tárgyalásokat folytatott Federica Mogherinivel, az Európai Bizottság kül- és biztonságpolitikai főbiztosával.

"Mogherini főbiztos látogatását arra használtam fel, hogy hangsúlyozzam a Cseh Köztársaság erős érdekét abban, hogy Törökország teljesítse kötelezettségvállalásait" - mondta Sobotka újságíróknak.

Az Európai Unió a szerződésben kötelezte magát, hogy anyagi segítséget nyújt Ankarának, ha bebiztosítja az Európába irányuló menekültáradat mérséklődését. Lubomír Zaorálek cseh külügyminiszter a Mogherinivel való találkozó után azt nyilatkozta, hogy a megállapodást török részről egyelőre nem teljesítik.

"Felszólítottam Mogherini asszonyt, hogy a megállapodás török részről való teljesítése ellenőrzésének szenteljen az Európai Bizottság kiemelt figyelmet" - nyilatkozta a cseh kormányfő. Megjegyezte: a soron következő európai csúcstalálkozón érdeklődni fog a dolog iránt.
Bohuslav Sobotka szerint a német városokban szilveszterkor történt események azt jelzik, hogy Németországban a helyzet egyre rosszabb és Németország lehetőségeinek a határára jutott. "Éppen ezért van feltétlenül szükség arra, hogy Törökország betartsa kötelezettségvállalásait és működőképes legyen a külső schengeni határok védelme" - hangsúlyozta a cseh kormányfő.

Federica Mogherini és a cseh miniszterelnök egyetértettek abban, hogy ha Európa sikeresen szembe akar szállni a terrorizmussal és kezelni akarja a migrációs hullámot, akkor közös kül- és biztonságpolitikára van szüksége. Az Európai Bizottság kül- és biztonságpolitikai főbiztosa hétfőn egynapos munkalátogatást tett Csehországban.