Business Talks '24

Üzleti konferencia

Ne maradjon le az év
üzleti konferenciájáról!

Szerezze be
jegyét most.

A peso 4,29 százalékkal gyengült kedden a dollárral szemben, záráskor 55,57 pesót kellett adni egy dollárért. Előző nap, hétfőn 15 százalékos veszteségben fejezte be a kereskedést az argentin fizetőeszköz, de minden idők mélypontját, 30 százalékos mínuszban érte el a peso, amikor is egy dollárért 65 pesót kellett adni.

A jegybank hétfő óta 255 millió dollárt adott el, hogy támogassa a pesót - írta az MTI.

A Buenos Aires-i tőzsde irányadó mutatója hétfőn 37,93 százalékos mínuszban zárt, de kedden már 10,22 pluszban, 30 344,56 ponton fejezte be a kereskedést.

A vasárnap tartott előválasztáson a balközép peronisták elnök- és alelnökjelöltje, Alberto Fernández és Cristina Fernández de Kirchner 47,65 százalékkal győzött, míg a Mauricio Macri és Miguel Angel Pichetto alkotta duó 32,06 százalékkal a második helyre szorult. A vártnál nagyobb, 15 százalékpontos különbség azt jelzi, hogy Macrinak gyakorlatilag nincs esélye győzelemre októberben.

Az argentin pénz- és tőkepiacok hétfőn összeomlottak a hírre, amely elvette az amerikai-kínai kereskedelmi háború és az egyre hevesebb hongkongi tüntetések miatt ideges globális részvénypiaci befektetők maradék kedvét is. A befektetők attól félnek, hogy választási győzelme esetén Fernández visszavezetné Argentínát az intervencionista gazdaságpolitika útjára, szemben Macri szabadpiaci reformjaival.

A piacok szerint Fernández valószínűleg csődöt jelentene, tőkekorlátozásokat vezet be és újratárgyalná a Nemzetközi Valutaalappal a hitelmegállapodást. Röviden összefoglalva Fernándezzel visszatér a populizmus - mondta Claudio Irigoyen, a Bank of America Merrill Lynch (BAML) elemzője.

Michael Every, a Rabobank elemzője szerint bár Argentína egy kis gazdaság, "az az utolsó dolog, amit a globális piacok látni akarnak, hogy egy újabb piacbarát kormány bukik el a populizmussal és/vagy a geopolitikával szemben".

Latin-Amerika harmadik legnagyobb gazdasága tavaly recesszióba süllyedt. Az éves infláció továbbra is nagyon magas, 40 százalékos, a munkanélküliségi ráta pedig 10,1 százalékra rúg.

Az IMF tavaszi előrejelzésében úgy becsülte, hogy idén 1,2 százalékkal csökken Argentína GDP-je, de a második fél évben növekedésre vált, és jövőre már 2,2 százalékkal bővül a gazdaság.