"Sem Európa, sem az Egyesült Államok nincs felkészülve egy olyan elnökre, akinek az én szememben, semmilyen nemzetközi tapasztalata nincsen" - mondta szombaton a német politikus az I-télé francia hírtelevíziónak adott interjúban.

"Trump olyan emberekhez tartozik, amilyeneket jól ismerünk Európában is, akik bármit megtesznek bűnbaknak, de soha nem szolgálnak konkrét megoldással" - mondta Schulz, párhuzamba állítva az Európai Unióban tapasztalható "vad populizmust" a Republikánus Párt vezető elnökjelölt-aspiránsának javaslataival. Trump kezeiben "azon politikai és katonai eszközök ereje, amelyekkel az Egyesült Államok rendelkezik, lehetőséget teremtenének számára valós opciókra nagyon veszélyes döntésekhez". Az Európai Parlament Elnöke egyértelműen jelezte, hogy Hillary Clinton demokrata jelöltet, volt külügyminisztert támogatja.

Martin Schulz - aki mintegy 15 húsz európai szociáldemokrata vezető politikus találkozóján tartózkodik Párizsban - bírálta a francia Nemzeti Frontot is, amely álláspontja szerint bűnbakok sokaságára mutogat, de semmilyen megoldást vagy konkrét javaslatot nem fogalmaz meg.  "A Nemzeti Front olyan párt, amely megjelöli a felelősöket, a bűnbakokat: a bevándorlókat, a kormányt, Kelet-Európát, az európaiakat, a németeket, bárkit". "Amikor viszont konkrétan feltesszük a kérdést a megoldásokról, a gyáráthelyezések vagy a tisztességtelen piaci verseny ellen, teljes csend, semmi (válasz)!.

"Vajon ismerik a Nemzeti Front konkrét javaslatait ezekre a problémákra? Hol vannak ennek a pártnak a konkrét javaslatai? - tette fel a kérdést Martin Schulz, aki szerint Marine Le Pen párjának az előretörése az elmúlt évek választásain nem annyira jelentős, mint amilyennek látszik. A tavaly decemberi regionális választásokon a Nemzeti Front 58 százalékos részvétel mellett a szavazatok 37 százalékát szerezte meg a második fordulóban - emlékeztetett az Európai Parlament elnöke. "Ez összességében a francia lakosság 15-16 százaléka, ami arra utal, hogy a franciák 84-85 százaléka más pártokra szavazott".

A migránsválságról az Európai Parlament elnöke megjegyezte, hogy "elfogadhatatlan, de nagyon is szimbolikus, hogy néhány uniós tagállam a szolidaritás helyett a deszolidaritást választotta". Véleménye szerint a menekültek helyzete nem vált volna válságossá, ha mind a 28 tagállam részt vállalt volna a menekültek elosztásában és nem csak öt ország vállalta volna magára egymillió ember ellátását. "A válságot azok az ember teremtették, akik azzal vádolják Európát, hogy válságban van" . "Ha a 28 nem tud megoldást találni, akkor azok között kell megoldást találni, akik hajlandók részt venni benne".