Hagel, aki Tomasz Siemoniak lengyel védelmi minisztert fogadta a Pentagonban, elmondta, hogy Barack Obama elnök engedélyével egyebek között egészségügyi felszerelést, sisakokat, matracokat, víztisztító berendezéseket, üzemanyag-kéziszivattyúkat és generátorokat szállítanak Ukrajnába. Az amerikai védelmi tárca vezetője erről a nap folyamán, még korábban telefonon tájékoztatta ukrán partnerét.

Kijev hetekkel ezelőtt fegyvert és lőszert is kért Washingtontól, ám az amerikai kormány ilyen támogatásról nem gondolkodik, mert megítélése szerint az csak tovább rontana az amúgy is feszült helyzeten. Hagel ugyanakkor kijelentette: az Egyesült Államok továbbra is mérlegeli, hogy milyen pótlólagos támogatást nyújthatna Ukrajnának.

Az Egyesült Államok ezt megelőzően 300 ezer adag azonnal fogyasztható ételt küldött az ukrán fegyveres erőknek. "Úgy gondolom, hogy készen kell állnunk minden lehetőségre" - mondta az ukrajnai krízissel kapcsolatban, a NATO-ra utalva Hagel. Szavai szerint Ukrajnában a kisebbség egyébként nem veszélyeztetett érdekeinek védelme nevében "brutális intervenció" zajlik.

Az amerikai védelmi miniszter rámutatott, hogy az Ukrajna elleni orosz agresszió megújította a tagállamok készségét a NATO megerősítésére, és rávilágított a szövetség fontosságára. Hangsúlyozta: a washingtoni szerződés 5. cikke világosan fogalmaz arról, hogy egy NATO-szövetséges elleni támadás egyenértékű az összes NATO-szövetséges elleni támadással.

Hagel közölte, hogy az Egyesült Államok és Lengyelország megállapodott a kétoldalú katonai együttműködés elmélyítéséről, egyebek között a két ország légiereje és különleges erői között. A két miniszter egyetértett abban, hogy a Lengyelországban állomásozó, jelenleg 12 amerikai F-16-os vadászgépet is magában foglaló amerikai-lengyel légi egységbe más tagállamokat is meghívjanak, beleértve Romániát.

Az amerikai F-16-osok a működtetésükhöz szükséges, mintegy 200 fős katonai személyzettel együtt 2014 végéig biztos, hogy Lengyelországban maradnak.

A NATO napokon belül további hadihajókat, repülőgépeket és csapatokat vezényel Kelet-Európába. A szövetség ugyanakkor leszögezte, hogy nem fog beavatkozni a nem NATO-tag Ukrajnában.

Kanada vadászgépeket küld

Kanada hat CF-18 típusú vadászgéppel járul hozzá a NATO erőihez, amelyek az ukrán válságra adott válaszként több küldetést hajtanak végre a kelet-európai térségben - jelentette be csütörtökön Stephen Harper kanadai miniszterelnök.

A repülőgépek és a földi irányító személyzet Lengyelországban fog állomásozni - mondta Stephen Harper kormányfő. A kanadai hadsereg emellett húsz tisztségviselőt küld Brüsszelbe, hogy erősítsék az észak-amerikai állam jelenlétét a NATO központjában.

A vadászrepülőgépek az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Dánia, Lengyelország, Portugália és Németország erőihez csatlakoznak.

Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár szerdán bejelentette, hogy a balti és kelet-európai államok légterében járőröző NATO-gépek több küldetést teljesítenek majd, NATO-erők jelennek meg a Balti-tengeren, a Földközi-tenger keleti részén és szükség szerint máshol is.

Kanada júliusban részt vesz a régóta tervezett Rapid Trident 2014 fedőnevű hadgyakorlaton is, amelyet az Egyesült Államok vezényletével Ukrajnában hajtanak végre.