Bulgária több hónappal fel akarja gyorsítani csatlakozását az eurózónához, hogy hozzáférhessen azokhoz a pénzügyi támogatásokhoz, amelyek az eurótagállamok rendelkezésére állnak - vette át az AFP hírét a Rzeczpospolita.

Bojko Boriszov miniszterelnök azt szeretné, hogy az euró előszobáját jelentő ERM-2 rendszerbe a korábban tervezett július helyett, már áprilisban belépjenek. Abban bízik, hogy az Európai Központi Bank (ECB) pozitív értékelést az az ország felkészüléséről, s így nem lesz akadálya a gyorsításnak.

Az ERM-2 mechanizmusban két éven át kell tartózkodnia az euróbevezetést akaró jelentkező országoknak, ez alatt az idő alatt valutájuk árfolyama plusz-mínusz 15 százalékkal ingadozhat a közös európai valutához képest. Bulgária húsz éven át rögzítette valutája árfolyamát az euróhoz képest, amit most feloldanak. Az ország makrogazdasági helyzete stabil, az európai bankunióba az ERM-2-csatlakozással egyidejűleg lépnek be, ami azt jelenti, hogy a bolgár bankok részben az ECB-n belül működő bankfelügyelet alá kerülnek.

"Teljesen előre látható", hogy Bulgária a terveknek megfelelően idén tavasszal csatlakozik az euró előszobájának tartott ERM-2 árfolyamrendszerhez, 2023-ben pedig belép az euróövezetbe - közölte idén januárban egy bolgár rádiónak nyilatkozva a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője az MTI híre szerint. Bulgária, amely 2007 óta tagja az EU-nak, azzal számol, hogy idén április végéig csatlakozik az euró előszobájának tartott ERM-2 árfolyamrendszerhez és 2023-tól bevezeti az eurót. Bulgária már mintegy két évtizede az euróhoz rögzítette nemzeti valutáját, a levát.