Az Eurostat adatai szerint bár tavaly a szlovák költségvetési hiány rekord alacsony szinten, 2,77 százalékon volt, a GDP-arányos államadósság jelentős mértékben nőtt, a 2012-es 52,7 százalékról 55,4 százalékra.

A 2012-ben elfogadott törvény szerint a kormánynak életbe kell léptetnie a második "adósságféket", már a jövő hónapban zárolnia kell a költségvetés 3 százalékát, mintegy 300 millió eurót, a jövő évi költségvetésben be kell fagyasztania a közigazgatás kiadásokat, vagyis a 2015-ös év költségvetésének kiadási oldala - az adósságtörlesztéssel összefüggő kiadások kivételével - nem lehet magasabb az ideinél.

Az Eurostat adataira reagálva Peter Kazimír szlovák pénzügyminiszter szerdán azt mondta: már számoltak a 300 milliós lekötéssel, és készen állnak a végrehajtásra. Hozzátette: a jövő évi költségvetést érintő befagyasztás nem érinti - a korábban 2,6 százalékra tervezett - deficitcélt, csupán annak "más módon történő elérését" jelenti.

Az államadósság plafonját a GDP 60 százalékában megszabó, alkotmányos erejű szlovák "adósságfék törvény" egyes rendelkezései már korábban életbe léptek. A jogszabály már az adósság 50 százalékot meghaladó aránya esetén is különböző intézkedéseket ír elő. Ezek közül a legenyhébb tavaly nyáron lépett életbe, a pénzügyi tárca vezetőjének javaslatokat kellett kidolgoznia a parlamentnek az adósság csökkentésére.

Elemzők szerint a mostani, második számú "adósságfék" komoly megszorítást jelent a kormány számára. Ugyanakkor az esetleges következő lépcsőfok - amely akkor lépne hatályba, amennyiben a GDP-arányos államadósság túllépné az 57 százalékot - még komolyabb korlátozásokat jelentene, a kormánynak a rákövetkező évben nullszaldós vagy pozitív mérlegű költségvetést kellene készítenie.