A francia alkotmánytanács jogszerűnek találta az évi egymillió euró feletti keresetekre vonatkozó, összességében 75 százalékos adót eredményező törvényt. Az adó első formája az alkotmánytanács szerint nem volt alkotmányos, de a mostani átdolgozott változat már elfogadható - írta a Financial Times.

Ez magyar szempontból azért érdekes, mert Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár szerint a "pofátlan végkielégítések" adójának 98 százalékos kulcsát azért kell csökkenteni, mert ügyben jelenleg az Európai Bíróság előtt perek vannak folyamatban, és azért éppen 75 százalékra, mert az EU-n belül Franciaországban legitimnek számít a 75 százalékos különadó, ezt az Európai Bíróság más eljárásban már elfogadta. Vagy marad a 98 százalék és ezeket a pereket folyamatosan elveszítjük, vagy módosítunk ezen - fogalmazott nemrégiben Lázár. Egy 2010-ben hozott törvény értelmében az állami és önkormányzati vezetők, képviselők, a köztulajdonban álló cégek vezető tisztségviselői és felügyelőbizottságának tagjai a végkielégítésük kétmillió forint fölötti része után 98 százalékos különadót kell, hogy fizessenek.  Az állami cégeknél foglalkoztatottak esetében a 3,5 millió forint fölötti részre vonatkozik a szabály.

Visszatérve a francia döntéshez, vasárnap megjelent közleményében az alkotmánytanács közölte, hogy a Francois Hollande államfő által támogatott módosított adó "összhangban van az alkotmánnyal". Az elutasított első verzióban az adót közvetlenül magánszemélyek fizették volna, de az átdolgozás szerint már a munkáltatókat terheli.

A törvény szerint az egymillió euró fölötti fizetésekre 50 százalékos adót kell kivetni, de egyéb adók és járulékok miatt a tényleges adó 75 százalékos lesz. Az adót a cégek bevételének 5 százalékában maximalizálják, és az idei, valamint a 2014-es évben keletkezett fizetésekre vonatkozik, mielőtt megszüntetik 2015-ben.

A Financial Times szerint az adó inkább politikai gesztus, amellyel azt akarják hangsúlyozni, hogy a gazdagok is kiveszik részüket a 2008-as gazdasági válságból való kilábalásból. A módosított adó csak pár száz millió euró extra bevételt hoz a költségvetésnek, és leginkább a magas fizetésű játékosokat foglalkoztató futballklubokat érinti majd.

A magasabb adó bevezetése ellen több üzletember is tiltakozott, sőt, többen el is hagyták emiatt Franciaországot. A kormány viszont hangsúlyozta, hogy nem volt jelentős adóemelés, mióta hatalomra került, és Hollande elnök külön ígéretet is tett, hogy 2015-től egyáltalán nem lesznek adóemelések.

A Fiancial Times szerint a választási kampányában adóemelést ígérő Francois Hollande népszerűségi mutatója rendkívül alacsony. Franciaországban az adóterhek elérik a bruttó hazai össztermék 46 százalékát, amely az egyik legmagasabb arány a fejlett gazdaságok között. A magas adókat megelégelő franciák kedvét tovább rontja, hogy az októberi csökkenés után mostanra 3,29 millióra emelkedett a munkanélküliek száma.