A Sanofi és a GSK (GlaxoSmithKline) a két vállalat technológiáit felhasználva fejleszti a Covid-19 elleni vakcinát - írja az MTI.

A tagállamok bizonyos oltóanyag-mennyiséget alacsony és közepes jövedelmű nem uniós országoknak adományozhatnak.

Ursula von der Leyen a brüsszeli testület elnöke szerint a megállapodás újabb bizonyítéka az uniós elkötelezettségnek amellett, hogy a méltányosság jegyében ne kizárólag az uniós polgárok, hanem a világ legszegényebb és legkiszolgáltatottabb lakossága is hozzáférjen biztonságos, hatékony és megfizethető oltóanyagokhoz.

A brüsszeli testület korábban már szerződést kötött az AstraZeneca vállalattal, és előzetes megbeszéléseket követően más vakcinagyártókkal is hasonló megállapodásokról folytat tárgyalásokat.

A bizottság június közepén fogadta el az úgynevezett európai oltóanyag-stratégiáját, amelynek célja, hogy 12-18 hónapon belül, minden európai állampolgár számára magas színvonalú, biztonságos, hatékony és megfizethető oltóanyagokat biztosítson.

Ennek érdekében a bizottság a tagállamokkal együtt, előzetes piaci kötelezettségvállalásokat köt az oltóanyaggyártókkal. Ez teszi lehetővé a jövőben, hogy a tagállamok meghatározott mennyiségű oltóanyagot vásároljanak meghatározott áron, amint és amikor az oltóanyag rendelkezésre áll.