Az Európai Unió kormányainak kötelességük menedéket nyújtani azoknak a menekülteknek, akik az országaik területére lépnek - jelentette ki Angela Merkel német kancellár visszautasítva magyar kollégája, Orbán Viktor megjegyzését, miszerint a menekültválság "német probléma". Németország megteszi, ami morálisan és jogilag elvárható tőle, se többet, se kevesebbet - tette hozzá a Bloomberg tudósítása szerint.

Ez az, amiért ez a probléma mindannyiunkat érinti itt, Európában. Merkel elmondta azt is, hogy csütörtökön telefonon egyeztetett Francois Hollande francia államfővel, és megállapodtak abban, hogy a 28 európai tagállamnak kötelező kvóták alapján kell befogadniuk a menedéket kérőket.

Az ezzel kapcsolatos feladatokat meg kell osztani - szögezte le, burkoltan visszautasítva a budapesti vezetés álláspontját. Orbán szerint a kvótarendszer csak bátorítja a bevándorlókat. A magyar álláspontot a nagyobb német kormánypárt, a CDU/CSU frakcióvezetője is bírálta, megjegyezve, hogy nem tartja Európa-ellenesnek a magyarokat.

Befogadni vagy fizetni

Donald Tusk az Európai Tanács elnöke a magyar miniszterelnökkel közös sajtókonferenciáján szintén kijelentette, hogy a jövő héten javaslatot tesznek a Görögországba, Magyarországra és Olaszországra érkezett százezer menekült elosztására. A tervek szerint azoknak az országoknak, akik nem vállalnak kvótát, pénzbeli hozzájárulást kell majd fizetniük azoknak, akik helyettük viselik az ezzel járó terhet - írta az olasz Corriere della Sera forrása megnevezése nélkül.

Franciaország és Németország közös javaslatokat terjeszt az európai vezetők elé a válság kezelésének javítására vonatkozóan - mondta Hollande a Merkellel folytatott beszélgetése után. Nem fogom megnevezni kikre gondolok, de vannak országok, amelyek egyetlen menekült elhelyezését sem vállalták - célzott Magyarországra. Nekik újra kell gondolniuk az álláspontjukat.

Így is lehet, úgy is lehet

A Bloomberg szembe állítja a német és a magyar kormány hozzáállását. Merkel jelezte, hogy olyan intézkedéscsomagot készítenek, amely felgyorsítja az újonnan érkezőkkel kapcsolatos papírmunkát. Emellett az egész világon keresik azokat a konténerházakat, amelyekben ideiglenes szállást nyújthatnak, mivel Európában nincs elég ilyen eszköz.

Eközben az Orbán-kormány borotvapengés szögesdrótkerítést épít a szerb határon, növeli a rendőrök számát és olyan törvényt készít elő, amely megkönnyíti az emberek deportálását. A magyar parlament kétnapos ülésen olyan törvényekről tárgyal, amelyek egyebek mellett hároméves börtönbüntetést helyeznek kilátásba azok esetén, akik megkerülik a kerítést. Az új jogszabályok ellen ezrek tüntettek szerdán Budapest központjában - emlékeztet a Bloomberg.

Hollande megerősítette: Párizs és Berlin közös javaslatokat tett a menekültek befogadására

A menekültek méltányos európai elosztására "állandó és kötelező mechanizmust" szorgalmaz Franciaország és Németország - erősítette meg csütörtökön Francois Hollande francia államfő Párizsban. Angela Merkel német kancellár korábban Bernben úgy fogalmazott, hogy Franciaország és Németország egyetért a menekültek európai uniós befogadására szolgáló "kötelező kvóták" alapelvében - írja az MTI.

Franciaország júniusban még visszautasította az Európai Bizottság javaslatát, amely szerint a tagállamoknak méretük, forrásaik és a lakosság arányát tekintve kötelezően be kellene fogadniuk menekülteket. Párizs inkább az önkéntesség mellett foglalt állást, mostanra azonban Hollande szerint megváltozott a helyzet, és erről, illetve a Brüsszelnek benyújtandó közös francia-német javaslatokról a héten többször is egyeztetett telefonon német kollégájával.

"Szét kell majd osztani ezeket a menedékkérőket, azokról beszélek, akik Szíriából jönnek. Ezért Merkel kancellárral állandó és kötelező mechanizmust javasoltunk" - fogalmazott a francia elnök Enda Kenny ír miniszterelnökkel tartott megbeszélését követő sajtótájékoztatóján.
"Az eddig tett dolgok már nem elegendőek. És vannak olyan országok - amelyeket most nem nevezek meg, mert mindenkivel együtt kell működnünk -, amelyek nem teljesítik morális kötelezettségeiket" - tette hozzá.

A teljes francia politikai elitet megrázta annak a hároméves szír menekült gyereknek a holttestéről készült felvétel, akit a törökországi Bodrum-félszigetnél vetettek partra a hullámok szerdán. "Azokra az áldozatokra is gondolok, akikről nem készül felvétel. Akikről nem veszünk tudomást. És a jövőbeni áldozatokra, akikért nem teszünk semmit. Ezért kell most cselekednünk" - hangsúlyozta a francia elnök, aki példaként említette Írországot, amely nem tagja a schengeni övezetnek, de jelezte, hogy befogad menekülteket.

Hollande elmondása szerint humánus, de határozott európai migrációs politikára van szükség. A javaslatokat az uniós belügyminiszterek szeptember 14-én esedékes tanácskozásán terjesztik elő megvitatásra, amelyet egy "európai csúcstalálkozó" fog követni.

A migránsok fogadására és méltányos elosztására irányuló javaslatok között szerepel a "regisztrációs központok" felállítása, ahol a menekültek befogadásán túl azok visszakísérését is meg lehet szervezni, "akiknek nincs helyük Európában". Az európai határvédelmet "legitimnek" tartja a francia elnök, és a származási országokkal való együttműködést is elengedhetetlennek nevezte az elvándorlás okainak kezelésére.