A tisztségviselő szerint a munkaerő kivándorlása csökkenti a munkanélküliséget, a szegénységet, de hosszú távon negatív következményekkel is jár: a munkaképes lakosság számának csökkenésével, a képzett, fiatal munkaerő elvándorlásával, a szociális kiadások növekedésével.

Az UNIAN ukrán hírügynökség az MTI szerint emlékeztetett arra, hogy 2017-ben 9,3 milliárd dollár érkezett így az országba, 24 százalékkal több az előző évinél. Idén a nemzeti bank összesen 11,6 milliárd dollár átutalásával számol.

Andrij Reva szociálpolitikai miniszter által a múlt hónapban közölt adatok szerint jelenleg mintegy 3,2 millió ukrán dolgozik külföldön állandó jelleggel, 9 millióan pedig 1-6 hónapos idénymunkára utaznak külföldre.

Az ukrán vendégmunkások legkedveltebb célországa Lengyelország, ahol becslések szerint egymillió ukrán dolgozik, innen érkezett tavaly a külföldi átutalások egyharmada. Oroszországban ugyan többen dolgoznak, mint Lengyelországban - különböző becslések egy és hárommillió közé teszik az ott dolgozók számát -, de az onnan érkező átutalások mennyisége messze elmarad a Lengyelországitól.

Ennek oka, hogy Lengyelországban 40-50 százalékkal magasabbak a keresetek mint Oroszországban, valamint az, hogy az oroszországi bankok korlátozásai miatt az ukránok inkább készpénzben viszik haza a fizetésüket. Tavaly Oroszországból az ott dolgozó ukránok mindössze 1,4 millió dollárt utaltak haza.

Az UNIAN a héten adott hírt a lengyel rádió beszámolójára hivatkozva arról, hogy a Lengyelországban dolgozó ukránok három hónap alatt rekordösszeget, összesen csaknem 3 milliárd zlotyit, azaz 800 millió dollárt utaltak haza, ami 700 millióval több, mint az előző év hasonló időszakában volt. Az összeg java része idénymunkásoktól származott.