Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
"Semelyik ország miniszterelnökének, illetve semelyik kormány semmilyen tisztviselőjének semmilyen kijelentése vagy állásfoglalása nem fog kötelezni és nem is fog befolyásolni" - jelentette ki az Európai Parlament külügyi bizottsága képviselőinek írásban feltett kérdéseire adott válaszában Várhelyi Olivér, a magyar kormány uniós bővítésért felelős biztosi pozíciójának jelöltje a Politico szerint.
Az írásbeli válaszok kiértékelése hétfő délután történt meg, amely után az Európai Néppárt Twitteren közölte, hogy a magyar biztosjelölt megkapta a zöld jelzést az Európai Parlament illetékes bizottságától. Most már csak az Egyesült Királyságnak nincs elfogadott biztosjelöltje, igaz a brit kormány nem is jelölt a brexit miatt. Miután a kilépés halasztásával az Egyesül Királyság még mindig teljes jogú tagja az EU-nak, ezért kötelességük lett volna jelölni valakit. Mivel ezt nem tette a brit kormány, ezért az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított az országgal szemben. A teljes biztosi testületről még az Európai Parlament plenáris ülésének is szavaznia kell, amire ha minden a tervek szerint halad, akkor november 27-én kerülhet sor.
Commissioner-designate for EU's Neighbourhood and Enlargement policy #Várhelyi has been given the green light by the @EP_ForeignAff Committee. We are looking forward to the final vote on the new @EU_Commission led by @vonderleyen next week in Strasbourg. #EPHearings2019 #EPlenary pic.twitter.com/JuKbWQe70N
- EPP Group (@EPPGroup) November 18, 2019
Szóban nem győzte meg az EP-képviselőket
Várhelyi Olivért, az Orbán-kormány uniós biztosi jelöltjét a múlt hét csütörtökön hallgatta meg az Európai Parlament külügyi szakbizottsága az Európai Bizottság bővítési és szomszédságpolitikai biztosi posztjára. Az EP-képviselők a magyar jelöltet három órán át faggatták, ám Várhelyi Olivér nem tudta meggyőzni a képviselőket arról, hogy alkalmas lenne a biztosi poszt betöltésére.
Nem is igazán Várhelyi szakmai felkészültségével volt baja a képviselőknek - hiszen abban nem nagyon lehet fogást találni a magyar jelölt esetében - hanem főleg az volt vele a probléma - ahogy ez a meghallgatás utáni reakciókból kiderült -, hogy Várhelyi nem határolódott el Orbán Viktor politikájától, amit a képviselők sok esetben ellentétesnek látnak mindazzal, amit az EU képvisel, ezért kétségesnek találták a függetlenségét is.
Ezt leginkább Orbán Viktor azon kijelentésének "köszönhette" a biztosjelölt, hogy a magyar miniszterelnök a Türk Tanács csúcstalálkozóján Bakuban azt találta mondani:
Az írásbeli válaszában Várhelyi elhatárolta magát a magyar vezetés külpolitikai álláspontjától.
- írta válaszában Várhelyi Olivér, aki azt is leszögezte, hogy ugyan ez vonatkozik Törökországra is.
- olvasható Várhelyi válaszában.
Alapjogok mindenekelőtt
Ami a jogállamiságot illeti, az EUObserver szerint Várhelyi azt bizonygatta, hogy biztosként az egyetlen célja az uniós politika végrehajtása.
Várhelyi arról is biztosította a válaszában a képviselőket, hogy a kormányokat arra is ösztönözni fogja, hogy az ellenzéki erőnknek biztosítsák a lehetőséget a demokratikus folyamatokban való teljes részvételre.
A bírók korai nyugdíjba kényszerítésével kapcsolatban Várhelyi írásbeli válaszában kijelentette: az Európai Unió Bírósága kimondta, hogy az az uniós joggal ellentétes. Ennek értelmében a magyar biztosjelölt azt állítja, hogy ilyen esetben arra fogja a csatlakozó tagállamot felszólítani, hogy tegyen meg minden szükséges lépést annak érdekében, hogy megfeleljen a jogszabályoknak.
On democratic backsliding and defending rule of law, #Varhelyi says in an attempt to reassure MEPs that he will continue "to focus on supporting the enlargement countries in their efforts to strengthen the rule of law" pic.twitter.com/dL497TACVK
- Eszter Zalan (@eszterz) November 18, 2019
A média szabadságával kapcsolatban elismerte, hogy a politikai beavatkozás, a gazdasági nyomásgyakorlás és az erőszak, valamint a megszégyenítés egyre gyakoribb. Azt ígérte, hogy biztosként szorgalmazni fogja a hatóságoknál, hogy ezek az ügyek legyenek nyilvánosak, legyen része az uniós politikai dialógusnak, szerepeljen az országjelentésekben és támogassanak konkrét reformokat.
A kutatás szabadságával kapcsolatban pedig leszögezte, hogy a nemzetközi jog megköveteli az államoktól annak tiszteletben tartását. Várhelyi ígérete szerint az Európai Bizottság rendelkezésére álló eszközöket fel fogja használni annak érdekében, hogy ezt a csatlakozó országok is betartsák.
Célkeresztben a macedón exkormányfő
Nikola Gruevszki, Észak-Macedónia volt miniszterelnökének menedékkérelmével kapcsolatos felvetésekre az EUObserver szerint Várhelyi megismételte a meghallgatásán mondottakat, miszerint az a tagállamok felelőssége, hogy megvizsgálják és döntsenek az egyes menedékjogok megadásáról, teljes összhangban az EU-s joggal és a nemzetközi egyezményekkel.
Sokak szerint igazságtalan megoldás, gyakran a józan ésszel is nehezen összeegyeztethető és nem életszerű, hogy amikor valakinek összetörik az autóját egy balesetben, nem kap annyi...
A Provident Pénzügyi Zrt. 2012 és 2014 után immáron harmadik alkalommal nyerte el nagyvállalati kategóriában Magyarország...
Fricibacsi3, 2019.11.19 08:06
Most Gyurcsánynyal hulla részegre isszák magukat bánatukban