Az államnak stabil feltételeket kell teremtenie, ez elsősorban az adórendszerre vonatkozik. Azt tervezzük, hogy az elkövetkező hatéves ciklusban nem változtatunk az adókon. A pénzügyminisztérium ugyanakkor finomhangolást hajt végre a gazdaság kifehérítése érdekében, ennek keretében egyszerűsíteni fogja a kis- és egyéni vállalkozók, valamint a szürke szektor önfoglalkoztatóinak adózását.

Sziluanov az önkéntes egyéni nyugdíj-megtakarítások rendszerének megteremtését ígérte, valamint közölte, hogy jövőre hitelből egy infrastruktúra-finanszírozási alap létrehozását tervezik.

Sziluanov azt mondta, hogy a nyugati szankciók mind a költségvetésben, mind a strukturális átalakításban meggyorsították a reformok bevezetését Oroszországban. Az orosz gazdaság ma már kevésbé függ az olajártól: amíg korábban 100 dolláros olajár mellett lehetett egyensúlyban tartani a költségvetést, addig ez ma már 50 dolláros árszint mellett is megvalósítható.

Alekszej Kudrin, az orosz számvevőszék frissen kinevezett elnöke - volt pénzügyminiszter és miniszterelnök-helyettes - közölte, hogy a nyugati szankciók a korábbi 0,2-0,3 százalékpontos előrejelzések helyett 0,5 százalékkal fogják vissza az orosz GDP növekedését.

German Gref, a Sberbank vezetője arra figyelmeztetett, hogy elriasztja a külföldi befektetőket, és az oroszországi részvénycsomagok eladásához vezet, ha Moszkvában olyan törvényt fogadnak el, amely büntetni kívánja mindazokat, akik Oroszországban végrehajtják a nyugati szankciókat. (A jogszabály tervezetét első olvasatban már megszavazták.)

"Attól félek, hogy ha választaniuk kell az amerikai szankciók és az oroszországi befektetések leírása között, akkor az utóbbi mellett döntenek" - mondta.

A kép forrása: Shutterstock.