A hírügynökség jelentése szerint a gyakorlat miatt Észak-Korea le is mondott egy szerdára tervezett magas rangú találkozót déli szomszédjával - írta a hvg.hu az MTI-re hivatkozva. (Megvan a Trump-Dzsongun találkozó időpontja.)

A KCNA a múlt pénteken kezdődött Max Thunder fedőnevű manővert egy Észak-Korea ellen tervezett invázió főpróbájának, egyben pedig a Korea-közi kapcsolatok enyhülése közepette tett provokációnak nevezte.

A két Korea tisztségviselői között szerdára a demilitarizált övezetben fekvő Panmindzsonban kitűzött találkozó témája a Kim Dzsongun észak-koreai vezető, illetve dél-koreai kollégája, Mun Dzse In elnök múlt hónapban tartott történelmi találkozóján létrejött megállapodások további megvitatása lett volna.

Ez a Dél-Korea térségében zajló hadgyakorlat Észak-Korea ellen irányul, égbekiáltó megsértése a Korea-közi csúcson elfogadott panmindzsoni nyilatkozatnak és szándékos katonai provokáció, ami ellentétes a Koreai-félsziget pozitív politikai fejleményeivel - hangoztatta a phenjani rezsim hírügynöksége

A KCNA szerint "az Egyesült Államoknak alaposan fontolóra kell vennie, hogy mi lesz a tervezett észak-koreai-amerikai csúcs sorsa a provokatív hadgyakorlat tükrében, amelyet az Egyesült Államok a dél-koreai hatóságokkal közösen hajt végre".

Az április 27-én tartott Korea-közi csúcstalálkozón a két ország elnöke elfogadta az úgynevezett panmindzsoni nyilatkozatot, amelynek harmadik pontja arról szólt, hogy még az idén, vagyis 65 évvel a fegyverszüneti egyezmény aláírása után, Szöul és Phenjan aláírja a békemegállapodást. A két vezető egyben célul tűzte ki a Koreai-félsziget atomfegyver mentesítését.